Četrtek,
27. 6. 2013,
12.46

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nemčija

Četrtek, 27. 6. 2013, 12.46

8 let, 7 mesecev

Schmidt: Nemčija zaradi pobojev Judov ne more voditi Evrope

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Evropi manjka voditelj," meni nekdanji zahodnonemški kancler Helmut Schmidt, a po njegovem te vloge ne more in ne sme prevzeti Nemčija. Meni, da je breme druge svetovne vojne preveliko.

Socialdemokrat Schmidt, ki danes šteje 94 let, je tedanjo Zvezno republiko Nemčijo vodil od leta 1974 do 1982. To je bil za Evropo čas pomembnih korakov v smeri globlje integracije. Med drugim je bil leta 1979 ustanovljen Evropski monetarni sistem in skupaj z njim Evropska valutna enota (ECU), predhodnika poznejše monetarne unije in skupne evropske valute.

Območje evra po mnenju Schmidta danes ostaja "na pol nedodelano" in je v veliki institucionalni krizi. Evropske institucije so tiste, ki potrebujejo pomoč, in ne evro kot tak. "V bistvu obstaja le ena sama institucija, ki je tu samo za evro, in to je Evropska centralna banka. Nimamo pa parlamenta in izvršne oblasti samo za evrsko območje. Skupna valuta potrebuje izpopolnitev s skupno politično instanco, ta trenutno manjka."

Nemčija slab gospodarsko-politični model Da bi prešla institucionalno krizo, Evropa potrebuje voditelja. Med današnjimi politiki bivši kancler ne vidi pravega kandidata za to vlogo, vsekakor pa je proti temu, da bi jo prevzel Nemec. Zakaj? "Zaradi poboja šest milijonov evropskih Judov. To se je zgodilo pred 70 leti, a še nerojeno generacijo Nemcev obremenjuje prav toliko, kot je mojo generacijo."

Na vprašanje, ali naj ne bi Nemčija vendarle predstavljala nekakšen gospodarsko-politični model za Evropo, Schmidt odgovarja: "Ja, no, potem je bolj slab model."

"Nemška plačilna bilanca že vrsto let beleži letni presežek 240 milijard evrov. To je kršitev mednarodnega načela zunanjegospodarskega ravnotežja. Ker nimamo svoje valute, teh neravnotežij ne moremo ustrezno popraviti z revalvacijo. Zato moramo poskušati več uvažati. Najbolje bi bilo dvigniti plače v sami Nemčiji. Te odločitve ni lahko sprejeti, kaj šele izpeljati v praksi, tudi nemški javnosti je to zelo težko pojasniti."

Obamova politika bolj humana Nad ameriškim predsednikom Barackom Obamo Schmidt ni ravno navdušen: "V vsakem primeru je Obamova politika veliko bolj humana od politike njegovega predhodnika. A to še nikakor ne pove veliko o Obami."

"Sem privrženec človekovih pravic, a obenem nasprotnik kakršnihkoli invazij v tuje države. Tudi če ne z vojaki, ampak prek telefona, radia, interneta. Ni slaba sama ideja človekovih pravic, temveč to, kar so ji dodali v ZDA. Odgovornost zaščititi človekove pravice. To je napis nad željo druge narode prisiliti, da spoštujejo človekove pravice. Sem proti temu, da se iz človekovih pravic naknadno dela religija."

"Vseeno, ali je mačka črna ali bela, glavno je, da žre miši" Schmidt, ki je kljub visoki starosti med Nemci še vedno zelo poznan – predvsem po zaslugi svojega ostrega jezika –, sicer verjame, da v politiki ni prostora za sanje.

Na vprašanje, ali je kot kancler kdaj sanjal o združeni Evropi, o padcu zidu med vzhodom in zahodom, odgovori le: "Nikoli nisem sanjal. Vedno sem menil, da je vseeno, ali je mačka črna ali bela, glavno je, da žre miši. To je bila vedno moja filozofija."