Ponedeljek, 17. 3. 2014, 6.31
8 let, 8 mesecev
Rusija priznala Krim
Rusija je na podlagi izražene volje prebivalcev Krima na nedeljskem referendumu "priznala Republiko Krim, v kateri ima mesto Sevastopol poseben status, kot suvereno in neodvisno državo", piše v odloku, poročajo ruske tiskovne agencije. V odloku je zapisano, da velja od dneva podpisa.
Z vidika mednarodnega prava je priznanje Krima kot neodvisne države potrebna etapa za priključitev Krima k Rusiji. Priključitev mora biti namreč predmet dogovora med dvema neodvisnima državama. Prebivalci Krima, ki ga že dva tedna zasedajo ruske sile, so v nedeljo na referendumu plebiscitarno podprli priključitev k Rusiji.
Ukrajinski začasni predsednik Oleksandr Turčinov je medtem referendum na Krimu označil za veliko farso in poslance pozval, naj odobrijo delno mobilizacijo ukrajinskih vojaških enot. To je prvi odziv ukrajinskih oblasti na glasovanje, na katerem so volivci Krima prepričljivo glasovali za odcepitev od Ukrajine in priključitev Rusiji.
Ukrep je potrdila večina poslancev, ki so pojasnili, da je to odgovor na "vse slabšo politično situacijo v Ukrajini in vmešavanje Rusije v notranje zadeve Ukrajine". Ukrep omogoča delno mobilizacijo oboroženih sil, vključno z mobilizacijo približno 40 tisoč rezervistov. Polovico teh bi pripojili v oborožene sile, polovico pa priključili na novo oblikovani narodni gardi.
Za delno mobilizacijo je glasovalo 275 poslancev, 33 se jih je glasovanja vzdržalo, proti ukrepu ni bil nihče. Ukrajina je tudi sporočila, da je zaradi situacije na Krimu poklicala svojega veleposlanika iz Moskve domov na posvete. "Zaradi situacije na Krimu in potrebe po posvetovanju o določenih mednarodnih vidikih krize je Ukrajina odpoklicala svojega veleposlanika na posvetovanja," je sporočilo ukrajinsko zunanje ministrstvo.
Poslanci ruske dume bodo o razmerah na Krimu razpravljali jutri. Poslance bo ob 15. uri po moskovskem času (ob 12. uri po srednjeevropskem) nagovoril tudi predsednik države Vladimir Putin.
Putin pa je nasprotno vztrajal, da je bil referendum na katerem se je velika večina udeležencev odločila za pripojitev Rusiji, povsem zakonit in v skladu z mednarodnim pravom.
Skladno z obstoječim sodelovanjem z Natom bo v Ukrajino poslane več tehnične opreme, več bo tudi vojaških vaj, je pojasnil Dešicja, ki je dodal, da bo vlada v Kijevu seznam svojih želja zvezi Nato posredovala še danes.
Prav tako je poudaril, da mora opazovalna misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) vključevati tudi Krim. "Ne gre za varnostne razloge, temveč za politične. Ta misija mora delovati na Krimu, da potrdi, da je Krim neodtujljiv del Ukrajine," je dodal.