Petek, 30. 10. 2015, 12.13
8 let, 7 mesecev
Raztapljanje, diamanti in zmrzovanje: alternativne oblike pogrebov
Park Wo Hop Shek v Hongkongu je ena redkih oaz v velemestu. A tja ljudje ne zahajajo – park je prostor, kjer prebivalci lahko raztresejo pepel pokojnih, njihovo ime pa napišejo na kamen. Toda od 9 tisoč prostorov za ime jih je zapisanih le 300. Prebivalci Hongkonga niso navdušeni nad novim načinom t. i. zelenega pogreba, ki so ga začele oglaševati mestne oblasti. Mestni uradniki so celo v šolah reklamirali nove načine pokopa. Naredili so tudi posebno internetno stran, kjer svojci ustvarijo virtualni grob, na njem pa lahko pustijo virtualne daritve, ki bi jih tudi v resničnem življenju. V družbi, kjer so predniki pobožno oboževani, raztros pepela ni v navadi. Vsi želijo žaro s pepelom njihovih svojcev pokopati na pokopališču.
Poskušali so zgraditi posebne spominske hiše, kjer bi lahko hranili žare, a so okoliški prebivalci odločno protestirali, češ da bi to podrlo ravnovesje njihovega okolja in da bi potem tam živeli duhovi. Mestnim oblastem ni ostalo drugega, kot da poskušajo prebivalce še enkrat prepričati v spremembe navad pokopov in začnejo pepel raztresati.
V ZDA največjo težavo predstavlja kemično prepariranje pokojnikov. Po podatkih raziskave univerze Cornell na leto v ZDA za prepariranje umrlih porabilo tri milijone litrov strupenih kemikalij, ki poleg 13 milijonov kilogramov jekla, bakra in brona v krstah vse končajo v prsti.. Zato od leta 1998, ko je bilo ustanovljeno prvo zeleno pokopališče v ZDA, vse bolj priljubljen postaja zeleni pokop. Brez prepariranja trupla, v leseni krsti brez kovinskih dodatkov, pokojniki pa so pokopani v posebnih parkih, ki ostanejo čim boj podobni naravi. V njih ni nagrobnih spomenikov, temveč je na mestu pokopa položen le kamen. V Vancouvru, kjer so letos odprli prvo kanadsko zeleno pokopališče, so se celo odločili, da bodo za zelene pogrebe namenili prostor v gozdu, ki je bil doslej zanemarjen. Uredili so ga, z zakopavanjem pokojnikov pa upajo, da bodo drevesa tudi pognojili.
Še bolj radikalen način zelenega pogreba sta si zamislila italijanska oblikovalca Anna Citelli in Raoul Bretzel. Ustvarila sta Capsulo Mundi, neke vrste kokon iz razgradljivih snovi, v katerega bi v položaju zarodka položili truplo, ga pokopali, nato pa tja posadili drevo, ki bi hranljive snovi črpalo iz razpadajočega trupla. A ker italijanski zakon prepoveduje pokop brez krste, sta za začetek ponudila alternativo s pepelom.
Ob naštetem je rešitev, ki jo svojim prebivalcem ponujajo pogrebniki v Hongkongu, trenutno veliko bolj sprejemljiva. Za dobrih 800 evrov namreč pepel pokojnika spremenijo v diamant, ki ga nato sorodniki odnesejo domov. S tem jih odrešijo skrbi zaradi dragih nakupov grobov, zadovoljne pa so tudi mestne oblasti, saj diamanti ne zavzamejo veliko prostora.