Ponedeljek, 30. 6. 2014, 15.46
8 let, 7 mesecev
Poljska doživlja svojo drugo zlato dobo. Kaj pa Slovenija?
"Ponosen sem na svojo državo". Tako pravi Aleksander Kwasniewski, poljski predsednik med letoma 1995 in 2005. Zdaj, ko Poljska praznuje niz srečnih obletnic (deset let poljskega članstva v EU, petnajst let od pridružitve NATO paktu in 25 let od padca komunizma v Vzhodni Evropi), je lahko res ponosen.
Ko je leta 1989 padla železna zavesa, je bila Poljska skorajda bankrotirana, z velikim in neučinkovitim kmetijskim sektorjem, groznimi cestnimi in železniškimi povezavami in z gospodarstvom, ki ni bilo večje od gospodarstva sosednje Ukrajine. Takrat so med nekdanjimi komunističnimi državami največ možnosti za uspeh dajali Češkoslovaški in Madžarski, pričakovanja glede Poljske so bila nizka.
Toda ekonomska šokterapija v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja je Poljsko postavila na prave tirnice. Tržne reforme so vključevale odpravo nadzora nad cenami in plačami, odpravo subvencij in uravnoteženje financ.
Poljski bruto domači proizvod (BDP), ki upošteva primerjavo kupne moči, je zdaj 67 odstotkov EU povprečja, v primerjavi s 33 odstotki leta 1989, in poljsko gospodarstvo je skoraj trikrat večje od ukrajinskega gospodarstva. Poljska je po zlomu komunizma velik del svoje trgovine preusmerila z vzhoda na države EU, začela je posodabljati prometno infrastrukturo in prestrukturirala nekatera svoja velikanska podjetja, ki so bila v državni lasti.
Poljska je bila tudi edino večje gospodarstvo, ki se je izognila recesiji v času finančne krize, deloma zaradi sreče deloma po zaslugi spretne fiskalne in denarne politike, prilagodljivega menjalnega tečaja svoje valute zlot, še vedno zmerne vključenosti v mednarodno trgovino in nizkega dolga zasebnikov in podjetij. Lani je bil poljski BDP velik 381 milijard evrov, petino večji kot pred krizo. Napovedana letošnja rast je triodstotna.
Toda kljub uspehom poljska gospodarska preobrazba še ni končana. Sprejeti bo treba še veliko reform, med drugim v kmetijskem sektorju, poleg tega obstaja velika razlika med cvetočim zahodom države in revnim vzhodom. Velika in pomembna odločitev bo tudi, ali in kdaj se vključiti v evroobmočje. Kar dve tretjini Poljakov nasprotujeta prevzemu evra, poleg tega bo treba za opustitev zlota spremeniti ustavo, kar se zdi v tem trenutku nedosegljivo.
Poljski ekonomist Janusz Jankowiak je optimističen glede kratkoročne poljske prihodnosti, toda dvomi ga obhajajo glede dolgoročnega razvoja. Poljska je že izkoristila 102 milijarde evrov iz evropskih skladov, do leta 2020 pa bo prejela še 106 milijard evrov.
Največji poljski izziv je, da poljsko gospodarstvo ne obtiči na tej doseženi ravni. Poljaki ne varčujejo in vlagajo dovolj, da bi naredil skok od največjega zahodnoevropskega podizvajalca do gospodarstva z globalnimi in inovativnimi poljskimi podjetji.
Daniel Boniecki iz varšavske podružnice svetovalnega podjetja McKinsey vidi tri področja, ki jih je treba spremeniti: Poljska mora bolj vlagati v sodobno gospodarstvo, na primer v specializirano proizvodnjo, in postati bolj globalna. Poljska produktivnost na uro je še vedno 60 odstotkov povprečja petnajstih starih članic EU – deloma zaradi slabe opreme in deloma zaradi slabega vodenja.
Kaj pa Slovenija? Prav tako kot Poljska je tudi Slovenija po zlomu komunizma doživela t. i. tranzicijsko depresijo, ki je trajala od leta 1990 do 1992, torej eno leto dlje kot na Poljskem. Je pa treba poudariti, da je v tem času morala Slovenija zgraditi tudi lastno državo, česar Poljski ni bilo treba.
Po podatkih Svetovne banke je imela Slovenija leta 1990 8.415 evrov BDP na prebivalca, Poljska pa 4.362 evrov. Razlika se je nato zmanjšala: predlani je imela Slovenija BDP na prebivalca 20.787 evrov, Poljska pa 16.631 evrov. Slovenski BDP na prebivalca je bil torej leta 1990 od poljskega večji za 93 odstotkov, leta 2012 pa le še 25 odstotkov. Ta razlika se bo še zmanjšala.
Tudi članstvo v EU je Poljska izkoristila bolje kot Slovenija. Med letoma 2004 in 2012 se je namreč slovenski BDP v povprečju povečal za 28 odstotkov, poljski pa za kar 75 odstotkov.