Nedelja, 8. 9. 2013, 8.25
8 let, 7 mesecev
Pentagon naj bi načrtoval silovitejše napade na Sirijo
Dva predstavnika ameriške administracije sta za časnik dejala, da je Bela hiša Pentagon zaprosila za razširjen seznam tarč, ki naj bi vseboval "veliko več" tarč od sprva 50 predvidenih.
Medtem ko Pentagon pospešeno načrtuje morebitno vojaško akcijo ZDA v Siriji, pa se ameriški predsednik Barack Obama pripravlja, da bo v torek nagovoril ameriške državljane in jim predstavil načrte glede Sirije, ki jo Washington obtožuje uporabe kemičnega orožja proti svojemu prebivalstvu.
ZDA in Francija medtem menita, da mednarodna podpora vojaškemu posredovanju v Siriji po nedavnem napadu s kemičnim orožjem narašča. Ameriški državni sekretar John Kerry je po srečanju z zunanjimi ministri EU v Vilniusu dejal, da je število držav, ki so pripravljene na vojaški poseg, "dvomestno".
Zunanji ministri EU so na neformalnem zasedanju v litovski prestolnici pozvali k odločnemu odgovoru na nedavni napad s kemičnim orožjem v predmestju Damaska, ki ga je po trditvah zahodnih držav izvedel režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.
"To je zelo močna izjava, to se povečuje, ne zmanjšuje, v smislu globalnega občutka ogorčenja," je poudaril Kerry.
Dodal je, da so "številne države, v dvomestnih številkah, ki so pripravljene na vojaško posredovanje". "Imamo več držav, ki so pripravljene na vojaško posredovanje, kot bi jih dejansko lahko uporabili v vojaškem posegu, o kakršnem razmišljamo," je še dejal ameriški državni sekretar.
Tudi francoski zunanji minister je prepričan, da podpora posredovanju v Siriji narašča. "Trenutno sedem ali osem držav v G8 deli naše mnenje glede močnega odziva, takšno mnenje pa ima tudi 12 držav iz skupine G20," je pojasnil.
"Vojna vedno pomeni neuspeh miru, vedno je poraz za človeštvo," je še dejal Frančišek, ki nasprotuje vsakršnemu nasilju in načrtom nekaterih zahodnih držav za vojaško posredovanje v Siriji zaradi nedavnega napada s kemičnim orožjem.
Vodja sirskih sunitskih muslimanov, veliki mufti Ahmed Badredin Hasun, je Sirce pozval, naj se pridružijo molitvi, papeževemu pozivu pa se je pridružil tudi ekumenski patriarh Bartolomej I. Glavni rabin v Rimu Riccardo di Segni je dejal, da bo judovska skupnost svoje molitve usmerila v rešitev krize v Siriji.