Torek, 31. 7. 2012, 13.44
8 let, 7 mesecev
Obama razmišlja o intervenciji v Maliju
Muslimanski skrajneži, ki jih povezujejo z Al Kaido, so marca zavzeli severni del Malija, s svojimi dejanji pa čedalje bolj vzbujajo pozornost svetovne javnosti. Obamova administracija celo razmišlja o intervenciji, s katero bi pritisnili na skrajneže, ki delujejo po vzoru Al Kaide. "Trenutno tehtamo vse možnosti," je na varnostnem forumu v Aspnu povedal Michael Sheehan, sicer pomočnik direktorja za posebne operacije v Pentagonu. "Trenutno še nismo sprejeli nobene odločitve," je še povedal.
"Ne moremo dopustiti Al Kaidi, da se pojavlja v takšnih državah, ki nimajo vlad," je o severnem Maliju povedal Sheehan. "Najprej bomo poskušali sodelovati z vlado v Bamaku, zato moramo vse moči najprej usmeriti v to." Sheenan pa ni razkril, kako nameravajo v Maliju posredovati, vendar je za primer navedel Somalijo, kjer so uspešno posredovali. Kot je znano, so ZDA podpirale kenijske in etiopske vojaške enote, ki so v Somaliji napadale militantno skupino Al Šabab, za katero so predvidevali, da je povezana z Al Kaido.
Afriške države pozivajo Varnostni svet k ukrepanju
Po podatkih človekoljubnih organizacij Human Rights Watch in Amnesty International naj bi muslimanski skrajneži, sicer pripadniki skupine Ansar Dine, ugrabili in mučili pripadnike paravojaških skupin, ki so načrtovali državni udar, s katerim bi prevzeli nadzor nad severnim delom Malija.
Zaskrbljenost nad dogajanjem v Maliju so že izrazile nekatere afriške države, ki pritiskajo na Varnostni svet ZN, da v državo napoti sile, ki bi lahko pomagale stabilizirati državo. Takšna pomoč bi prav prišla trenutni malijski vladi, ki zatrjuje, da bi lahko s pomočjo teh sil znova prevzela popoln nadzor v državi.