Četrtek,
2. 6. 2011,
19.45

Osveženo pred

6 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

taborišče holokavst

Četrtek, 2. 6. 2011, 19.45

6 let

Napisa "Delo osvobaja" ne bo več na vhodu v Auschwitz

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Mednarodni svet, ki bdi nad muzejem na kraju nekdanjega nacističnega taborišča Auschwitz-Birkenau, je odločil, da napisa "Delo osvobaja", ki je nekoč visel ob vhodu v taborišče, tam ne bo več.

Napis so leta 2009 ukradli, sedaj pa so ga restavrirali. Po novem bo razstavljen v novi razstavni dvorani. Kot je povedal predstavnik muzeja Pawel Sawicki, so odločitev, da se napis razstavi v varnem zaprtem prostoru, sprejeli na dvodnevnih posvetih mednarodnega sveta za Auschwitz. Ta 25-članski svet, ki ga sestavljajo preživeli holokavsta, zgodovinarji in drugi predstavniki, je tako podprl pobudo direktorja muzeja Pjotra Cywinskega. Nad vhodom zdaj visi replika Razstavna dvorana, kjer bo v prihodnje na ogled napis, ki se v originalu glasi "Arbeit Macht Frei", sicer še ni zgrajena, po pričakovanjih pa jo bodo odprli v prihodnjih letih. Na kraju, kjer je nekdaj visel originalni napis, sedaj visi replika.

Tatovi so ga razrezali na tri dele Napis, eden največjih simbolov grozot druge svetovne vojne, je bil ukraden leta 2009. Po zaslugi sodelovanja enega od storilcev so ga policisti sicer hitro našli, še preden so ga lahko tatovi predali naprej bogatemu zbiratelju, vendar pa so ga že razrezali na tri dele.

V svoji zbirki ga je želel švedski zbiratelj Zaradi kraje je bilo kasneje na zaporne kazni od 18 do 32 mesecev zapora obsojenih več Poljakov in Šved. Poljake naj bi pri kraji motiviral denar, Šved Anders Högström, nekdanji vodja neonacistične skupine, pa je povedal, da je deloval po navodilih znanega švedskega zbiratelja nacističnih predmetov.

Zahtevno in dolgotrajno popravilo Popravilo pet metrov dolgega kovinskega napisa, ki ima veliko zgodovinsko vrednost, je bilo izredno zahtevno in dolgotrajno, a na koncu je strokovnjakom napis vendarle uspelo vrniti v bolj ali manj prvotno stanje. Napis je bil po kraji v zelo slabem stanju. Tatovi ga namreč niso zgolj razrezali na troje, temveč so ga tudi zvili in upognili ter uničili dele kovinskih palic.