Slovenija opolnoči uvaja začasni nadzor na meji z Madžarsko. Tako bo lažje nadzirala pretok ljudi, da je ne bi presenetila večja skupina beguncev, pravi premier Cerar. Podoben ukrep uvaja Avstrija.
Predsednik vlade Miro Cerar je zagotovil, da je vlada pripravljena na različne možne scenarije in da ima zadeve pod nadzorom.
Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je dejala, da so imele tudi večje države ob množičnem prihodu beguncev težave. "Pri našem ukrepu ne gre za napad na schengen, ampak na pravočasno pripravo na morebiten naval."
Györköseva meni, da bodo tako lahko zagotovili normalno delo policije, zaščito beguncev, pa tudi zagotovili, da ne bo ogrožanja javnega reda in notranje varnosti.
Strah pred kriminalom je odveč
Generalni direktor policije Marjan Fank je poudaril, da ne gre za zaprtje meje ali pa za nadzor, kakršen velja na schengenski meji, ampak za poostren nadzor policistov na obmejnem območju. "Vsak povečan občutek strahu pred kriminaliteto ali čem podobnem ni utemeljen. Policija bo poskrbela, da tokovi nezakonitih migracij ne bodo vplivali na občutek varnosti naših državljanov."
Begunci bodo v Slovenijo vstopali postopno
Na notranjem ministrstvu želijo, da bi bil proces prehoda beguncev postopen in ob sprotnem sproščanju nastanitvenih zmogljivosti, ki jih ves čas pripravlja Slovenija. Odločitev vlade ne vpliva na dozdajšnjo solidarno držo pri iskanju skupne evropske rešitve, je še povedala ministrica in dodala, da je Slovenija odgovorna in solidarna država ter bo takšna tudi ostala.
Notranja ministrica je zanikala, da bi s hrvaškim kolegom govorila o koridorju, ki bi beguncem omogočil nenadzorovan prehod ozemlja. Kot je povedala, sta obe državi članici EU, takšne odločitve bi bile v nasprotju s pravili povezave. "Evropska zakonodaja takšnega koncepta ne pozna in če bi Slovenija migrantom iz sosednjih držav omogočala spontan in množičen prehod čez svoje ozemlje, bi s tem kršila ne le nacionalno temveč tudi evropsko zakonodajo."
Slovenija bo spoštovala schengenska pravila ter evropsko in domače pravo
"Te zadeve je treba obvladovati in imeti pod nadzorom, da ne bi prihajalo do nestabilnosti," je o odločitvi Slovenije za nadzor meje dejal premier Cerar. Slovenija je o tem obvestila tudi Evropsko komisijo.
Po Cerarjevih besedah bodo še naprej delovali tako, da bodo v primeru prihoda posameznih oziroma skupin migrantov ali beguncev ravnali v skladu s schengensko ureditvijo na slovensko-hrvaški meji ter v skladu s pravili našega in evropskega prava.
"Tega se v Sloveniji ne smemo bati. Položaj moramo obvladati, pomagati ljudem v stiski, obenem pa jih obravnavati v skladu s predpisanimi postopki in upoštevati integracijske ter varnostne vidike," je še poudaril predsednik vlade.
Avstrijci se pripravljajo, kot da bo na Šentilju tako kot na madžarski meji
Pred tem je so iz Avstrije sporočili, da bo avstrijska policija začela izvajati poostren nadzor na meji s Slovenijo, in sicer od 19. ure naprej na mejnih prehodih Šentilj, Karavanke in Ljubelj.
Šlo naj bi za nadzor posameznih vozil, ki naj ne bi povzročal daljših zastojev, so sporočili s slovenske policije. Ta državljane opozarja, da morajo imeti s seboj osebno izkaznico ali potni list, kot je obvezno tudi sicer. Dodajajo, da je v pripravi tudi nadzor na vlakih proti Beljaku in Gradcu.
"Pripravljamo se, kot da bo Šentilj novi Nickelsdorf," je dejal predstavnik avstrijske policije. Nickelsdorf je sicer mejni prehod z Madžarsko, preko katerega je v zadnjih tednih v Avstrijo prišla večina beguncev. Avstrija se s slovensko stranjo dogovarja, da bi lahko avstrijski organi na vlakih, namenjenih v Avstrijo, nadzor opravljali od Maribora.
Avstrijska vojska bo v bližini mejnih prehodov izvajala nadzor na t. i. zeleni meji, blizu meje pa nameravata policija in Rdeči križ vzpostaviti zbirne centre.
Avstrija opozarja južne sosede zaradi koridorja, a enako ravna tudi sama
Avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz pa je od zunanjega ministra Karla Erjavca in hrvaške kolegice Vesne Pusić zahteval, da državi spoštujeta pravila EU. Avstrija je zelo obremenjena z begunci, pravi Kurz, ki se je tako odzval na izjave hrvaškega notranjega ministra Ranka Ostojića, da sta s slovensko kolegico Vesno Györkös Žnidar govorila o morebitni organizaciji koridorjev za prevoz beguncev proti Zahodu. Slovenska ministrica je sicer to zanikala.
Sicer se tudi Avstrija obnaša podobno in spušča begunce naprej proti Nemčiji brez potrebne registracije, zaradi česar je Nemčija v nedeljo znova uvedla nadzor na svojih mejah.
Zakaj se razmere zaostrujejo?
Po zapori srbsko-madžarske meje in po tem, ko so madžarske oblasti za prehode meje zunaj mejnega prehoda odobrile kazenski pregon, so se begunci na poti iz Srbije preusmerili na hrvaško mejo.
Razmere pri hrvaškem mejnem kraju Tovarnik, le dva kilometra od cestnega in železniškega mejnega prehoda s Srbijo, so bistveno drugačne kot prejšnje dni. Že zjutraj so v Šid, mesto na srbski strani meje, začeli prihajati avtobusi z begunci iz Preševa, kraja na jugu Srbije pri meji z Makedonijo, kjer v Srbijo vstopa večina beguncev. Po nekaterih ocenah, ki jih navajajo srbski mediji, je v Šidu okrog tri tisoč beguncev, ki čakajo na svojo priložnost, da mimo mejnega prehoda pridejo na Hrvaško.
Na Hrvaškem stotine beguncev
Do približno 21. ure je Hrvaška sprejela 1191 osebo, so sporočili iz hrvaškega notranjega ministrstva. Med njimi je 818 moški 189 žensk in 184 otrok, vukovarsko-sremska policija pa še naprej poroča o nezakonitih prehodih državne meje.
Zoran Milanović bo beguncem omogočil pot naprej
Hrvaški mediji medtem poročajo, da beguncev Hrvaška ne zanima kot končna destinacija in da jih mnogo za Hrvaško do torka ni niti vedelo. To je potrdil tudi hrvaški premier Zoran Milanović: "Ti ljudje so tukaj, oni želijo delati, ustvarjati. Ne želijo priti na Hrvaško, ne želijo niti na Madžarsko. Skozi Hrvaško bodo lahko šli. Begunci bodo zapustili Hrvaško, Slovenija ni fizično zaprla meje. Naredili bomo vse, da jim zagotovimo dobre pogoje. Povsem vseeno je, katere vere in nacionalnosti so, pripravljeni smo jih sprejeti ali usmeriti v države, kamor želijo."
Na minskih poljih tvegajo življenja
Tiste begunce, ki se bodo peš podali proti Hrvaški opozarjajo, naj zaradi minskih polj iz časa vojne v 90. letih prejšnjega stoletja hodijo le po cestah. Begunci in migranti tako tvegajo svoja življenja, saj naj bi bilo na okoli 9.500 minskih poljih še okoli 50 tisoč min. Begunci za razliko od domačinov ne vedo, katerim poljem se morajo izogniti.