Četrtek,
24. 1. 2013,
8.56

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 1. 2013, 8.56

9 let

Merklova se je pripravljena pogajati o statusu Velike Britanije znotraj EU-ja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nemška kanclerka je v luči Cameronovega govora, v katerem je državljanom obljubil referendum o članstvu države v EU-ju, izrazila pripravljenost, da si Velika Britanija ponovno izpogaja svoj status.

Britanski premier David Cameron je v Londonu v težko pričakovanem govoru državljanom Otoka v primeru zmage na volitvah leta 2015 obljubil referendum o članstvu države v Uniji. To bo referendum s preprostim vprašanjem: EU – da ali ne, je dejal. Najprej mora sicer na volitvah zmagati.

"Evropa pomeni tudi, da je treba vedno sklepati poštene kompromise" "Evropa pomeni tudi, da je treba vedno sklepati poštene kompromise. V teh okvirjih smo se seveda pripravljeni pogovarjati o britanskih željah," je v odzivu na Cameronov govor poudarila Angela Merkel. "Nemčija in tudi jaz osebno si želim, da bi Velika Britanija ostala pomemben in aktiven del EU-ja," je še dejala kanclerka, ki meni, da je še dovolj časa, da pride do dogovora z Veliko Britanijo, trenutno je namreč v ospredju pogajanj evropskih partnerjev nov evropski proračun za obdobje 2014–2020.

"EU se reformira od znotraj navzven in ne s pobegom iz njega" Na neki način je Veliko Britanijo podprla tudi nizozemska vlada, ki je državo pozvala k boju za reformo EU-ja. Nizozemska z zahtevami Camerona po reformah v več točkah soglaša, je povedal nizozemski zunanji minister Frans Timmermans. "A EU se reformira od znotraj navzven in ne s pobegom iz njega," je še pripomnil Timmermans, a napovedani referendum označil za britansko notranjo zadevo.

Na Otoku so odzivi na Cameronov govor v predvolilnem duhu različni. Medtem ko so ga konservativci pričakovano pozdravili, vodja koalicijskih liberalcev Nick Clegg svari pred negotovostjo, vodja opozicijskih laburistov Ed Miliband pa govori o "veliki igri na srečo". Britanski politični analitiki v prvi vrsti izpostavljajo, da mora seveda Cameron na volitvah najprej zmagati, kar ne bo lahko. Opozarjajo tudi, da lahko "s slabimi kalkulacijami dejansko nehote odpelje državo iz Unije".