Sreda, 18. 5. 2016, 11.02
7 let, 1 mesec
Kljub terorizmu v evropske prestolnice ne boste potovali bistveno ceneje
Letalske vozovnice se za evropske prestolnice v primerjavi z lanskim letom pred napadi niso bistveno spremenile in tudi cene turističnih aranžmajev ostajajo enake. Preverili smo, zakaj ne moremo pričakovati velikih znižanj, kam Slovenci najraje potujemo in kako se spreminja trend potovanj.
Pred dobrim tednom je britanski letalski prevoznik easyJet poročal o polletni izgubi v višini 30 milijonov evrov glede na enako obdobje v preteklem letu, ko so ustvarili skoraj devet milijonov evrov dobička. Kot razlog so navedli vrsto terorističnih napadov in izgubljanje vrednosti funta glede na evro.
Lufthansa, Air-France-KLM in letalska skupina IAG, pod okriljem katere sta med drugimi tudi British Airways in Iberia, so v zadnjih tednih vsi objavili četrtletne rezultate z dobički, višjimi od pričakovanih. Ryanair bo poročilo objavil prihodnji teden, piše britanski Guardian.
Cene letalskih vozovnic za Evropo niso bistveno nižje od cen pred napadi
Cene letalskih vozovnic so bile zelo nizke še dva tedna po napadih, zdaj pa so na približno enaki ravni kot lani, je povedal Peter Majerle, direktor prodaje največje slovenske turistične agencije Kompas.
"Vozovnice za Bruselj so bile res poceni, a so bile take točno 14 dni po napadu, zdaj pa so se normalizirale. Tudi pri Parizu je bilo enako. Vsi smo mislili, kako poceni bomo letos leteli v Pariz, a so cene takšne kot lani pred dogodki. Korekcije so minimalne, pa še kateri od prevoznikov morda ne leti, kar pomeni, da je kapacitet na trgu še manj in da se bo cena še dvigovala," je pojasnil.
Vanja Ogrinc iz STA potovanja pravi, da upada cen letalskih vozovnic niso opazili: "Težko bi rekla, da je to posledica napadov in da bi želeli nazaj obuditi turizem. Je bolj posledica tega, ali je sezona ali ne. Seveda so se ljudje v času napadov in tudi kak mesec ali dva po tem določenih destinacij izogibali tudi zaradi priporočil ministrstva za zunanje zadeve. Takrat, ko so letala bolj prazna, so tudi cenejše vozovnice. Bolj ko je letalo polno, dražje so."
Po navedbah izvršne direktorice easyJeta Carolyn MyCall je trenutno za potrošnike idealen čas za letenje. Kot je navedla, so cene njihovih poletov za okoli šest odstotkov nižje od lanskih, saj želijo s tem ljudi spodbuditi k nakupu vozovnice.
Strahu pred potovanji pri nakupih drugih letalskih vozovnic ni bilo zaznati
Številke za Evropo Ogrinčevi niso znane, saj turisti veliko rezervacij delajo sami prek spleta. "Letalskih vozovnic za Ameriko, Južno Ameriko, Azijo, Afriko je še vedno zelo veliko. V času napadov je bilo tudi nekakšno splošno prepričanje, da bi bilo nevarno leteti ali potovati. Mi tega trenda nismo opazili. Ljudje so postali morda malo bolj previdni, kam potujejo," je povedala Ogrinčeva, ki opaža, da močno narašča število potovanj v Azijo.
Cene so nekoliko nižje tudi pri Adrii Airways, število potnikov se ponovno veča
Nekoliko nižje cene ima tudi Adria Airways. Kot je povedala predstavnica za odnose z javnostmi Špela Mivšek, imajo teroristični dogodki zagotovo negativen vpliv na povpraševanje v letalstvu. Kot pravi, se to pozna zlasti v turističnem segmentu, poslovni segment pa je manj občutljiv. Ker so poleti na splošno gledano slabše zasedeni, je na razpolago večje število sedežev po nižjih cenah, je pojasnila.
Cene poletov so nekoliko nižje tudi pri Adrii Airways, opažajo naraščanje števila potnikov v Bruselj, saj se je letenje dokončno doseglo obseg pred napadi.
"Menimo sicer, da je potniški promet med Ljubljano in Evropo v fazi okrevanja. Konkretno za Bruselj imamo večje povpraševanje. Tako je tudi zato, ker se je sredi maja ponovno vzpostavilo letenje v obsegu, kot smo ga imeli pred napadom," je še povedala Mivškova.
Zakaj letalski prevozniki cen ne spustijo še bolj?
Letalska vozovnica je tveganje, ki ga letalski prevoznik prevzame nase, pravi Majerle, ki to ponazori s primerom. "Družbo prelet letala na relaciji Ljubljana-Köln stane 20 tisoč evrov. Ne more ga prodajati za 15, ker ne bo letel, zato se razpisne cene običajno še dvignejo. Družba ve, da bo v last minute ponudbi morala ceno spustiti za 50 odstotkov, zato dvigne razpisno ceno," pojasnjuje Majerle.
Kot pravi, je razpisna cena lahko celo višja, kot je bila na začetku, pred krizo. Družba namreč že vnaprej ve, da bo morala 20 ali 30 odstotkov svojih kapacitet prodati po bistveno nižji ceni od lanske last minute, zato se znižanje na trgu ne zazna.
Slovenci evropske prestolnice obiskujemo nekoliko manj, a še vedno so v vrhu lestvic
Evropska mesta so v trendu večinoma spomladi in jeseni. London, Pariz, Antalya, Istanbul in Rim so tako v Sloveniji kot tudi po podatkih Euromonitor International med najbolj obiskanimi mesti. Spletni portal TripAdvisor je marca London imenoval za najbolje ocenjeno svetovno destinacijo za leto 2016, sami pa še naprej poročajo o nadaljnji rasti turizma.
"Pomlad je za nami in zaznali smo minimalni upad obiska prestolnic," je povedal Majerle iz Kompasa, kjer so upad nadoknadili na račun drugih vsebinsko polnih ponudb.
Največji upad je ravno v prestolnicah, ki so bile v zadnjem času tako ali drugače povezane z migrantskimi tokovi in terorističnimi napadi. Kot pravi Majerle, se je začelo v Parizu, manjše je povpraševanje za Istanbul in tudi za Bruselj.
Ne gre zgolj za upad zaradi dogodkov
Trend manjšega obiska prestolnic se je po Majerletovih besedah razširil tudi na London, Madrid in Barcelono. "Mogoče letujejo le v malo skrajšanem obsegu in nekoliko ceneje, ne le prek agencij, temveč se tudi individualno že zelo znajdejo z nizkocenovnimi prevozi in prek vseh drugih kanalov, tako da manjšega števila potnikov v prestolnicah v tem trenutku ne moremo povezovati s terorizmom," pravi Majerle. Pojasni, da je turizem v prestolnicah tri ali štiri leta zelo naraščal in upad so pričakovali že lani, preden so se zgodili napadi.
Kot pravi, se je pri tem trendovskem produktu zgodil povsem realen upad. Zaznali bi ga tudi, če teh dogodkov ne bi bilo, morda pa bi bil za kak odstotek manjši.
Turisti se preusmerjajo na druge lokacije
V Kompasu zaznavajo, da narašča zanimanje za destinacije, ki so bolj prvinske, kjer turizem ni bil tako močno razširjen ali pa je bil zadnjih nekaj let morda manj intenziven. "Tu prednjačijo predvsem balkanske države, kot so Bolgarija, Romunija, Albanija, tudi Črna gora se ponovno vrača na trg. Veliko je potovanj v notranjost Italije, notranjost Španije, v Lizbono," je povedal Majerle.
Kot je dejal, so se v trendu potovanj ljudje malce umaknili iz družabnega oddiha v mestih ter iščejo varnost in izpopolnitev v užitkih, kot so kultura, zgodovina, neka dediščina, prvinskost, ljudskost, v skritih kotičkih, ki niso tako množično prepoznani. "Na primer v Romuniji imamo velik porast potnikov od skoraj nobenega v zadnjih letih do 250 že prodanih v tem letu," za primer pove Majerle.
Pri STA potovanjih se je na splošno število potovanj letos povišalo. Kot pojasnjujejo, je to morda posledica tudi nekoliko slabše zimske sezone.
Smučanja so postala precej draga in ljudje so začeli iskati alternative. To so na primer potovanja v azijske kraje, kjer je v zimskem času toplo in si ljudje malo odpočijemo. Tam so cene primerljive z nekimi dvotedenskimi počitnicami s smučanjem. Pri njih zato upada na splošno ne zaznajo, pojasnjuje Vanja Ogrinc iz STA potovanj. Njihovi potniki najraje potujejo na Madeiro, Tenerife, v Dubaj in Azijo.
Pričakovanje, da bi morale biti cene nižje, izhaja iz nerazumevanja delovanja trga
Splošno prepričanje trga je, da bi cene morale biti zaradi dogodkov nižje, a pri tem gre za splošno nerazumevanje delovanja turističnega trga, pravi Majerle.
"Trg ima razpisane cene vedno enake. Na primer Turčija ali Hrvaška me staneta vedno enako, ampak v primeru slabe prodaje kapacitet so dobavitelji prisiljeni svoje cene znižati. V času krize in posebnih dogodkov je znižanj več in povprečna cena pada, vendar je razpisna cena še vedno enaka kot na začetku. Zadnjih nekaj dni v last minute ponudbi, z ukrepi posebnih akcij samo za posebne kanale, na primer samo za seniorje, agencije dosegajo, da je povprečna cena nižja, ni pa tako nizka, kot to pričakuje trg," s primerom pojasni Majerle. "Hotelirju ni v interesu, da prodaja po 20, če je sicer vrednost storitve 50. On še vedno prodaja po 50, našel pa bo skupino, na primer seniorje, ki jih bo nagovarjal z 20," še pojasnjuje Majerle.
"Percepcija Slovenije je, da bo Turčija letos razprodana, ampak to se bo zgodilo le, če bodo proste kapacitete v hotelih. Moramo vedeti, da ima Turčija desetodstotni porast v turizmu z nemškega trga. To je zaradi strukture Nemcev. Med njimi je veliko Turkov, ki se vračajo domov in bodo na ta način spodbudili lastno gospodarstvo in turizem. Ampak Slovenec od tega ne bo imel nič, cena Turčije bo ostala visoka," pravi Majerle. Doda, da zato ne moremo pričakovati, da se bo zaradi napadov pocenila vsa ponudba.
Je pa po njegovih besedah tudi res, da spretni ljudje, ki imajo malo več časa za iskanje ponudbe in so bolj fleksibilni pri izbiri dopusta, v kriznih časih najdejo cenejšo ponudbo, kot bi jo drugače, povprečni potnik pa te spremembe ne zazna.