Aleš Žužek

Sreda,
9. 9. 2015,
12.06

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

papež Frančišek

Sreda, 9. 9. 2015, 12.06

8 let, 8 mesecev

Katoličani bodo lahko hitreje in zastonj "izničili" svojo zakonsko zvezo

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Če je po dozdajšnjih pravilih postopek ugotavljanja ničnosti zakona lahko trajal tudi do dve leti, bodo katoličani zdaj lahko hitreje, enostavneje in popolnoma brezplačno "izničili" svoj zakon.

Cerkveno pravo ne pozna pojmov razveljavitev zakona ali cerkvena ločitev. V Katoliški cerkvi je zakon eden od sedmih zakramentov ter je veljaven in zavezujoč za vse življenje.

Mogoče je ugotoviti ničnost zakona V določenih primerih pa je mogoče ugotoviti in razglasiti ničnost cerkvenega zakona, če je bila ob njegovi sklenitvi prisotna hiba v privolitvi oziroma niso bili izpolnjeni vsi pogoji zanj. Če cerkveno sodišče ugotovi ničnost zakona, razglasi tega za ničnega od začetka, se pravi za nikoli obstoječega. To pomeni, da sta zakonca prosta in se lahko (ponovno) prvič veljavno poročita.

Ker so bili postopki ugotavljanja ničnosti zakona relativno dolgi in zapleteni, se je papež Frančišek odločil za reformo, ki bo poenostavila in pospešila ta postopek. Postopek bo od zdaj popolnoma brezplačen. Oktobra bodo spremembe obravnavali tudi na sinodi o družini, nova pravila bodo tako stopila v veljavo 8. decembra letos.

Postopek traja lahko do dve leti Kot je pojasnil strokovnjak za cerkveno pravo Andrej Saje, je bila dolžina postopka med drugim odvisna tudi od sodelovanja stranke, saj nekatere niso vedno prihajale na obravnave, zaradi česar se je postopek zavlekel. Postopek je bil do zdaj dvostopenjski, potrebni sta bili dve soglasni razsodbi, stroški postopka so bili 250 evrov. S tem so se pokrili osnovni stroški, saj so sodniki v glavnem delali brezplačno, še pravi Saje. Manj kot sto primerov na leto Kot je povedal Viktor Papež, predsednik Ljubljanskega metropolitanskega sodišča (to je na prvi stopnji pristojno za ljubljansko nadškofijo ter celjsko in novomeško škofijo), so na leto iz teh škofij dobili od 40 do 60 novih primerov.

Dve tretjini prošenj za ničnost so pozitivno rešili, torej so zakon razglasili za ničnega. Iz mariborske nadškofije ter celjske in murskosoboške škofije pa so na drugi stopnji v Ljubljani dobili na leto do 20 primerov. Postopek na prvi stopnji traja eno leto, na drugi pa šest mesecev, vendar običajno končajo že prej, poudarja Papež.

Razlogi za ničnost Razlogi za razglasitev ničnosti zakona so največkrat:

- psihični razlogi (na primer istospolna usmerjenost, spolna sprevrženost …),

- psihične bolezni,

- zakonska nezrelost, - zmota o lastnosti osebe (po poroki se na primer ugotovi, da je eden od zakoncev alkoholik, odvisen od interneta, mamil …),

- nezvestoba (eden od zakoncev je tudi po poroki ohranjal razmerje do tretje osebe …),

- zakon iz prisile (zaradi nosečnosti na primer starši silijo dekle, da se omoži …),

- načelna izključitev rojstva otrok (zatekanje k splavom …).

Postopek bo krajši, kar je v korist stranki Kot pojasnjuje Papež, bo po novem potrebna le ena razsodba, vendar bo imela stranka, če ne bodo ugodili njeni želji po ničnosti zakona, možnost pritožbe na drugostopenjsko sodišče v Ljubljani ali na tretjestopenjsko sodišče – papeško prizivno sodišče.

Za stranke v postopku bodo nova pravila ugodnejša, saj bo postopek krajši. Papež Frančišek predlaga, da bi bil postopek zastonj. Kot pravi Papež, so bili v Sloveniji že zdaj stroški postopka v primerjavi s tujino zelo nizki. Prispevek za delovanje sodišča je, kot že omenjeno zgoraj, 250 evrov. To je bolj nekakšna miloščina za pokritje osnovnih stroškov sodišča. Če stranka ni mogla plačati teh 250 evrov, pa je plačala le polovico oziroma ni plačala ničesar, pravi Papež.

Možno povečanje prošenj za ničnost zakona Kot še poudarja Papež, bodo nova pravila, ki poenostavljajo postopek, lahko povzročila povečanje prošenj za razglasitev ničnosti zakonske zveze.