Sreda, 9. 9. 2015, 12.06
8 let, 8 mesecev
Katoličani bodo lahko hitreje in zastonj "izničili" svojo zakonsko zvezo
Cerkveno pravo ne pozna pojmov razveljavitev zakona ali cerkvena ločitev. V Katoliški cerkvi je zakon eden od sedmih zakramentov ter je veljaven in zavezujoč za vse življenje.
Ker so bili postopki ugotavljanja ničnosti zakona relativno dolgi in zapleteni, se je papež Frančišek odločil za reformo, ki bo poenostavila in pospešila ta postopek. Postopek bo od zdaj popolnoma brezplačen. Oktobra bodo spremembe obravnavali tudi na sinodi o družini, nova pravila bodo tako stopila v veljavo 8. decembra letos.
Dve tretjini prošenj za ničnost so pozitivno rešili, torej so zakon razglasili za ničnega. Iz mariborske nadškofije ter celjske in murskosoboške škofije pa so na drugi stopnji v Ljubljani dobili na leto do 20 primerov. Postopek na prvi stopnji traja eno leto, na drugi pa šest mesecev, vendar običajno končajo že prej, poudarja Papež.
- psihični razlogi (na primer istospolna usmerjenost, spolna sprevrženost …),
- psihične bolezni,
- zakonska nezrelost, - zmota o lastnosti osebe (po poroki se na primer ugotovi, da je eden od zakoncev alkoholik, odvisen od interneta, mamil …),
- nezvestoba (eden od zakoncev je tudi po poroki ohranjal razmerje do tretje osebe …),
- zakon iz prisile (zaradi nosečnosti na primer starši silijo dekle, da se omoži …),
- načelna izključitev rojstva otrok (zatekanje k splavom …).
Za stranke v postopku bodo nova pravila ugodnejša, saj bo postopek krajši. Papež Frančišek predlaga, da bi bil postopek zastonj. Kot pravi Papež, so bili v Sloveniji že zdaj stroški postopka v primerjavi s tujino zelo nizki. Prispevek za delovanje sodišča je, kot že omenjeno zgoraj, 250 evrov. To je bolj nekakšna miloščina za pokritje osnovnih stroškov sodišča. Če stranka ni mogla plačati teh 250 evrov, pa je plačala le polovico oziroma ni plačala ničesar, pravi Papež.