Četrtek,
16. 5. 2013,
14.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Kanada poročilo

Četrtek, 16. 5. 2013, 14.52

8 let, 7 mesecev

Kanadi grozi upor domorodcev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nekdanji pripadnik kanadske vojske je prepričan, da bi lahko revščina in jeza domorodcev pripomogli k njihovemu uporu.

Življenjski standard kanadskih domorodcev se lahko primerja s tistim v državah tretjega sveta, v ospredju sta visoka nezaposlenost mladih moških in šibka gospodarska infrastruktura. Ta dva dejavnika pa bi bila dovolj, da bi se morala Kanada soočiti s srditim uporom domorodcev, kaže poročilo, ki ga je za inštitut MacDonald Laurier izdelal nekdanji pripadnik vojske Douglas Bland, piše Al Jazeera.

Družbena delitev kot motiv za vstajo domorodcev "Za marsikatere domorodce v Kanadi, predvsem za ženske in otroke, je življenje v rezervatu otožno, temačno in nevarno," je Bland zapisal v poročilu z naslovom Kanada in njen prvi narod: Sodelovanje ali konflikt? "Družbena delitev bistveno zvišuje tveganje za družbeni konflikt, ta fenomen pa bi lahko postal motiv za vstajo," še piše v poročilu, ki je zbudilo zanimanje kanadske vlade, potem ko je pred kratkim gibanje domorodcev Idle No More organiziralo proteste.

"Kanadska vlada je s tem dobila opravičilo za izpeljavo svojega načrta, ki predvideva strožji nadzor in nadaljevanje kriminalizacije staroselskega prebivalstva, ki želijo zaščititi svoje pravice," je za Al Jazeero povedal Taiaiake Alfred, predsednik centra za domorodce na univerzi Victoria. "Pozitivni elementi kanadske družbe, progresivne vrednote in družbena pravičnost so zasnovani na osnovi nepravičnosti, ki izhaja iz kraje zemlje in umorov domorodcev," je še povedal.

V Kanadi živi 1,2 milijona domorodcev Novembra se je nekdanji kanadski premier Paul Martin, ki je hkrati eden od pomembnejših poslovnežev v Kanadi, strinjal z Alfredom, ko je dejal: "Nikoli nismo priznali tega, kar smo bili in še vedno smo – kolonialna sila," je povedal Martin. Čeprav je Kanada ena bolj razvitih držav, je dom 34,5 milijona ljudi, med njimi je 1,2 milijona domorodcev. Število domorodcev pa se povečuje kljub višji stopnji revščine, med njimi je precejšnje število ljudi, ki so odvisni od drog ali pa v zaporu.

Če bi imeli kanadski domorodci svojo državo, bi imeli glede na indeks človeškega razvoja Združenih narodov (ZN) življenjski standard primerljiv s Kazahstanom in Albanijo. V kanadskih prerijah, ki predstavljajo srce kmetijske in rudarske industrije, živi 42 odstotkov domorodcev, kar je dvakrat več, kot je preostalega prebivalstva na tem območju. Večina mladih moških je neizobraženih in sestavljajo t. i. vojaško kohorto, kot to skupino mladih moških imenuje Bland, ti pa bi lahko v primeru vstaje služili kot pripadniki vojaške skupine.

Do vstaje ne bo prišlo Bland pa v poročilu ugotavlja, da bi lahko domorodci napadali tisto, kar je srce Kanade – naravne vire, med njimi rudnike, jezove in naftna podjetja, ti so na ozemlju, ki pripada domorodcem. Drugačno sliko pa predstavljata nekdanji vladni svetovalec Brian Lee Crowley in profesor Kevin Coates, ki sta prepričana, da do vstaje ne bo prišlo, še piše Al Jazeera. "Blokade bi bile lahko novost, ampak pa bi skupno poslovanje, programi dolgoročnega usposabljanja in dolgoročni sporazumi lahko domorodce odvrnili od vstaje in bi jih približali k oblikovanju skupne prihodnosti," sta v svojem poročilu zapisala Crowley in Cates.

Z njima pa se ne strinjajo nekateri strokovnjaki, ki so prepričani, da bi morali zdajšnji način življenja domorodcev zavarovati s pomočjo sporazumov o lastništvu zemlje, zagotovljene prodaje mesa, ki je glavni vir preživetja nekaterih domorodcev v severni Kanadi, in ekoturizma, ki ohranja naravo takšno, kakršne so domorodci vajeni.

Kanadčani menijo, da je korupcija vzrok za revščino domorodcev Ali bi s tem rešili najpomembnejšo težavo domorodcev – revščino – je težko verjeti, saj, kot navaja Al Jazeera, je izredno težko odkupiti zemljišča na ozemlju domorodcev, saj ta upravljajo s pomočjo komunskega zemljiškega zakona, ki domorodcem otežuje prodajo ali nakup zemljišč. S tem ko ne morejo postati lastniki zemljišč, je težji tudi gospodarski razvoj, ki bi jih lahko odrešil revščine. Pri tem pa so preostali Kanadčani prepričani, da so sami krivi za revščino, s prstom pa kažejo na korupcijo.

Profesor Alfred je sicer prepričan, da so trditve poročila o tem, da bi domorodci lahko organizirali upor, pretirana in temeljijo na pomanjkljivi raziskavi. "Kot aktivist upam in molim za vojaško vstajo, vendar pa kot politični analitik menim, da ni objektivnega dokaza, da bi do takšne vstaje lahko prišlo. Tako kaže še naprej na kolonializem," je za Al Jazeero povedal Alfred.