Nedelja,
22. 5. 2011,
8.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vulkan pepel

Nedelja, 22. 5. 2011, 8.24

8 let, 7 mesecev

Izbruh islandskega vulkana Grimsvötn skrbi letalski promet

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na Islandiji se je v soboto prebudil vulkan Grimsvötn. Velikanski oblak pepela sega že 20 kilometrov visoko in Islandija je bila že primorana zapreti zračni prostor.

Zaenkrat vulkanski pepel (še) ne povzroča težav v letalskem prometu drugod po Evropi, meteorologi pa napovedujejo, da bo tokrat drugače kot lani ob izbruhu Eyjafjallajökulla.

Eyjafjallajökull je lani ohromil Evropo Aprila lani je namreč izbruh islandskega ognjenika Eyjafjallajökull skoraj za mesec dni prizemljil letala po skoraj vsej Evropi, ker bi abraziven vulkanski pepel lahko poškodoval letalske motorje. Več milijonov potnikov je obtičalo na letališčih oziroma ni moglo na načrtovano pot.

Pepel naj ne bi dosegel tolikšnih daljav Tokrat pa naj bi bil položaj drugačen in Grimsvötn ne bi smel povzročiti tolikšnih težav, kot jih je Eyjafjallajökull, menijo vulkanologi. Trenutno oblak pepela odnaša proti severozahodu, proti Grenlandiji. Poleg tega pa pepel iz Grimsvötna ni tako fin, kot je bil tisti iz Eyjafjallajökulla, vetrovi pa tudi ne tako močni. Zato naj pepel tudi ne bi dosegel tolikšnih daljav, je menil vodilni islandski geofizik Magnus Tumi Gudmandsson.

Najbolj aktiven vulkan na Islandiji Grimsvötn je sicer najbolj aktiven vulkan na Islandiji. Leži pod največjim islandskim ledenikom Vatnajökull na jugovzhodu Islandije. Od leta 1922 je izbruhnil že desetkrat. Zadnjič je bruhal novembra 2004, tedaj pa je vulkanski pepel dosegel tudi Evropo in prav tako povzročil nekaj težav v letalskem prometu.

Gudmandsson je sicer opozoril, da je že jasno, da je sedanji izbruh Grimsvötna največji v zadnjih stotih letih in da je desetkrat večji od lanskega izbruha Eyjafjallajökulla. Na območju jugovzhoda Islandije je popolna tema in debela odeja pepela, a oblaka ne odnaša daleč, ker so delci pepela večji.

Verjetno bo prizadet letalski promet nad Islandijo Menil je še, da bo Grimsvötn verjetno prizadel letalski promet nad Islandijo in morda bo kak polet severno od otoka preusmerjen. Vendar pa za polete na jugu ne bi smelo biti težav, je dejal.

Podobno so pojasnili na Evropski organizaciji za varnost zračnega prometa Eurocontrol. Kot so menili, izbruh vulkana Grimsvötn ne bi smel vplivati na evropski zračni prostor vsaj še naslednjih 24 ur. "Za zdaj ni nevarnosti za evropske in čezatlantske lete, razmere pa naj bi po pričakovanjih ostale takšne naslednjih 24 ur," so sporočili.

Vulkan je povzročil tudi ogromno taljenje ledenika Islandske oblasti so se vseeno morale odločiti za zaprtje zračnega prostora in mednarodnega letališča Keflavik. Upajo sicer, da bo ukrep le začasen. Vulkan je na območju povzročil tudi ogromno taljenje ledenika in obsežne poplave. A ker je območje redko poseljeno oz. sploh ne, oblasti večjih težav ne pričakujejo.