Torek, 31. 7. 2012, 8.25
2 leti
Hollande v bran gosjim jetrom
"Gosja jetra so francoski proizvod, ki slavi francoske kmete," je ob obisku kmetije v Gersu izjavil francoski predsednik François Hollande. "Ne bom dovolil, da katerakoli država prepove uvoz foie grasa." Prav neverjetno je, da je hrana spet postala osrednji predmet spora med ZDA in Francijo. To se je zgodilo že leta 2003, ko so Američani bojkotirali francoska vina, ker jih Francija ni podprla v napadu na Irak. Takrat so v kavarni ameriškega kongresa pomfrit, ki ga Američani imenujejo french fries, preimenovali v freedom fries.
Nasilno pitanje
Zdaj je na udaru foie gras, gosja jetra, osrednja francoska nacionalna specialiteta.
Problem pri gosjih jetrih je, da so živali, da bi dosegle določeno velikost in predvsem zamaščenost jeter, pitane na silo. Ta postopek je tradicionalno trajal tri tedne, a so ga v zadnjih letih prav zaradi aktivistov za živalske pravice skrajšali na dva tedna. To kljub temu ni bilo dovolj za kalifornijske zaščitnike živali, ki so z akcijo, ki so jo podprli številni hollywoodski zvezdniki, na sodišču dosegli prepoved pitanja živali. Tako je Kalifornija člen zakona o zdravju, ki prepoveduje nasilno pitanje ptic z namenom večanja njihovih jeter in prodaje proizvodov, ki nastanejo s takim pitanjem, sprejela že leta 2004, a je začel veljati šele julija letos.
V Franciji je okoli 80 odstotkov svetovne proizvodnje gosjih jeter, od tega jih le dva odstotka izvozijo, preostalih skoraj 20 ton pa pojedo sami. Pri prepovedi uvoza in prodaje gosjih jeter gre tako bolj za nacionalni ponos kot gospodarsko škodo.
Bojkot kalifornijskih vin
Delikatesa je tako takoj izginila iz vseh kalifornijskih restavracij. Kalifornijski kuharski mojstri so sicer mnenja, da nihče ne more odločati o tem, kaj naj jedo ljudje, toda kazen za prodajo jedi z gosjimi jetri je tisoč evrov za vsak dan, ko kršijo prepoved.
Francoski proizvajalci gosjih jeter so takoj, ko je prepoved začela veljati, zahtevali, da Francija uveljavi zakon, ki bi prepovedal uvoz kalifornijskih vin. Ne zato, da bi opešali kalifornijsko gospodarstvo – uvoz njihovih vin v Francijo je tako neznaten kot uvoz gosjih jeter v Kalifornijo – temveč zato, da bi jim poslali jasno sporočilo, naj se ne šalijo s francosko hrano.
Ni sicer jasno, kaj francoski predsednik lahko stori proti kalifornijskemu zakonu. Boji pa se, da bi kalifornijski primer tudi druge države spodbudil, da bi sprejele podobne zakone. Dokler se ne bo spomnil boljše strategije, je obljubil, da bo vsem, ki jih pozna v Ameriki, pošiljal obilne darove gosjih jeter. "Včasih si res ne moremo privoščiti gosjih jeter, a nikakor si ne moremo privoščiti, da bi jih naši ameriški prijatelji pogrešali," se je pošalil o dragi delikatesi.