Torek, 20. 8. 2013, 12.21
3 leta, 4 mesece
Gensko spremenjena koruza na evropskih njivah
Čeprav ima laboratorijska koruza v Evropi mnogo nasprotnikov, je po mnenju Evropske komisije koruza nesporna. Po podpisanem trgovinskem sporazumu med ZDA in Evropo bo ameriško podjetje Monsanto lahko tudi v Evropi prodajalo svojo laboratorijsko ustvarjeno koruzo SmartStaks. Uradna odločitev naj bi bila sprejeta oktobra.
V Evropi je bila do zdaj genetsko spremenjena koruza tabu. SmartStaks je ustvarjen tako, da koruza sama ustvarja toksine, ki pobijejo mrčes, recimo koruznega molja, hkrati pa je odporna proti herbicidom za boj proti plevelu. Je to čudo znanosti ali hudičeva igrača? Mišljenja o tem so zelo različna.
Ob tem opozarja na raziskavo francoskega znanstvenika Gilles-Érica Seralinija, ki je podgane dve leti hranil z gensko spremenjeno koruzo. Šele po tako dolgem času so se pokazali škodljivi učinki na zdravju živali. Izsledke te raziskave pa v večini zavračajo. "Poskusi gospoda Seralinija so brez vrednosti, ker se ni držal standardnih postopkov in ker podgane niso primerne živali za tovrstne eksperimente," je za DW dejal Christoph Tebbe z Inštituta za biološko različnost in član Odbora za gensko spremenjene organizme pri Evropski agenciji za hrano.
Kritiki pa opozarjajo tudi nevarnost, da bi se gensko spremenjena koruza v okolju spontano križala z drugimi rastlinami, pri tem pa bi nastale neznane in nepredvidljive sorte. "Te nevarnosti v Nemčiji ni," trdi Tebde: "Ta koruza tu nima partnerja za križanje. Tudi sicer lahko to preprečimo tako, da so polja z gensko spremenjeno koruzo nekoliko oddaljena od drugih polj."
Monsantova koruza se proti škodljivcem bori tako, da tvori protein, ki se v naravi pojavlja kot bakterija Bacillus thurigiensis. Znanstveniki so prepričani, da ni nevarnosti, da bi to koruzno biološko orožje napadlo tudi človeka. "Ta protein se veže na črevesje insektov, ne pa na ljudi ali živali, ki se hranijo s tako koruzo. Poleg tega bi se v človeškem želodcu protein v hipu razgradil," je dejal Tebde. V Nemčiji je sicer tudi v biološki proizvodnji dovoljena uporaba proteinov proti žuželkam.
Na velikih kmetijskih površinah Severne Amerike, Indije in Avstralije so gensko spremenjene rastline že dolgo vsakdanje. V Evropi pa je drugače. Čeprav je dovoljeno 50 gensko spremenjenih živil, sta za pridelavo dovoljeni le dve gensko spremenjeni rastlini. Zato je dovoljenje za setev gensko spremenjene koruze naletelo na velik odpor, predvsem v Nemčiji in Franciji.
Tudi Monsanto je postal osovraženi simbol genetsko spremenjene hrane. Ne glede na to se bo z dovoljenjem Evropske komisije SmartStaks do konca leta pojavil tudi na evropskih njivah. Posamezne države ga sicer lahko prepovedo, a le če dokažejo "„ogrožanje nacionalne varnosti". Kar pa je v primeru super koruze težko dokazljivo.