Petek, 19. 7. 2013, 20.37
5 let, 11 mesecev
Finančniki G20 bodo skušali preprečiti novo upočasnitev gospodarstva
Finančniki skupine najpomembnejših svetovnih gospodarstev se bodo osredotočili na pogovore o boju proti davčnim utajam in o ukrepih proti novi upočasnitvi globalnega gospodarstva.
Sestanek, ki je del priprav na septembrsko srečanje najrazvitejših in najhitreje rastočih držav skupine G20, je vrhunec ruskega predsedovanja skupini. Sogovorniki bodo največ pozornosti namenili krepitvi sodelovanja na področju davčnih utaj in regulaciji finančnega sektorja.
Generalni sekretar Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Angel Gurria je predstavil poročilo OECD-ja o znižanju davčnih osnov in prenosu dobička ter napovedal najbolj korenito reformo od dvajsetih let prejšnjega stoletja na področju mednarodnega sodelovanja za preprečevanje izogibanja plačevanju davkov.
Načrt je po besedah Gurrie "točka preloma v zgodovini mednarodnega sodelovanja na področju davkov", z njim pa želi OECD zapolniti praznine, ki multinacionalkam omogočajo, da izkoriščajo davčne dogovore med posameznimi državami in plačajo zelo malo ali nič davka.
Med podjetji, na katere leti največ kritik glede sicer zakonitega, a kontroverznega načina poslovanja, ko podjetja prijavljajo visoke dobičke v državah z nizko obdavčitvijo, so tudi ameriški velikani Google, Amazon in Starbucks.
Tovrstne prakse so še posebej občutljiva tema v državah, ki jih je kriza močno prizadela in kjer varčevalni ukrepi vključujejo predvsem dvig davkov.
"Ena od osrednjih tem na dnevnem redu bo iskanje novih možnosti vlaganja v ekonomsko rast," je še pred začetkom srečanja dejal ruski finančni minister Anton Siluanov. "Naša glavna naloga je povezati sklade zasebnih in institucionalnih vlagateljev. Brez dolgoročnih naložb ne bomo mogli zagotoviti visokih stopenj gospodarske rasti."