Ponedeljek,
19. 1. 2015,
9.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

revščina

Ponedeljek, 19. 1. 2015, 9.45

8 let, 7 mesecev

En odstotek Zemljanov bolj bogat kot preostalih 99 odstotkov skupaj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Najbogatejši en odstotek Zemljanov bo imelo kmalu v lasti več kot polovico svetovnega bogastva. Neenakost raste, zmanjšujejo pa se tudi možnosti za boj proti globalni revščini.

Premoženje, ki ga ima v rokah 1 odstotek svetovnega prebivalstva, bo, glede na zdajšnjo rast, že v letu 2016 predstavljalo več kot polovico vsega svetovnega premoženja, pravi študija človekoljubne organizacije Oxfam.

Njihovo bogastvo se je od 44 odstotkov v letu 2009 povečalo na 48 odstotkov lansko leto.

Razlika vedno večja Kot opozarjajo v poročilu, eksplozija neenakosti zavira boj proti globalni revščini. Sprašujejo se, če ljudje res želijo živeti v svetu, kjer ima zgolj odstotek prebivalstva v lasti več kot preostali prebivalci skupaj.

"Lestvica globalne neenakosti je šokantna. Razkorak med najbogatejšimi in preostalim svetom se nezadržno širi," je po poročanju BBC dejal izvršna direktorca Oxfam International Winnie Byanyima.

Bogati še bogatejši Od preostalega 52-odstotnega svetovnega bogastva je skoraj 46 odstotkov v lasti preostale najbogatejše petine svetovnega prebivalstva.

Vsi drugi imajo skupaj tako zgolj 5,5 odstotka globalnega bogastva, kar v povprečju pomeni 3,851 dolarja oziroma dobrih tri tisoč evrov v letu 2014 na odraslo osebo.

Za primerjavo. Povprečno ima predstavnik v skupini najbogatejšega odstotka pod palcem 2,3 milijona evrov. V tem odstotku najbogatejših je sicer okoli 70 milijonov ljudi.

Nujna zajezitev neenakosti V Oxfamu so dejali, da si bodo prizadevali k sprejetju nujnih ukrepov za zajezitev naraščanja neenakosti, začenši z zatrtjem davčnih utaj s strani podjetij.

Podobne ugotovitve o svetovnem bogastvu je že oktobra predstavil bančni velikan Credit Suisse.