Ponedeljek,
4. 5. 2015,
12.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Savdska Arabija

Ponedeljek, 4. 5. 2015, 12.52

8 let, 7 mesecev

Delitev oblasti v kraljevi družini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Savdski kralj je utrdil oblast svojega dela družine Al Saud.

Savdski kralj Salman je pretekli teden imenoval novega prestolonaslednika. Prvič v zgodovini dinastije se je zgodilo, da to ni sin ustanovitelja države kralja Abdulaziza ibn Sauda, temveč njegov vnuk. Kralj Salman je za prestolonaslednika imenoval svojega nečaka Mohameda bin Najefa, za namestnika prestolonaslednika pa svojega sina Mohameda bin Salmana, ki je tako s 34 leti po dolgih letih daleč najmlajši pretendent za savdski prestol.

Ne eden ne drugi nista najstarejša sinova v svojih družinah, kot veleva tradicija prenašanja oblasti. Mohamed bin Salman je v treh mesecih, odkar je kralj njegov oče, doživel meteorsko kariero: januarja ga je oče imenoval za obrambnega ministra, kar je v času, ko Savdijci bijejo bitko v Jemnu, eden odločilnih položajev v državi, zdaj pa je še drugi v liniji za prestol.

O Mohamedu bin Najefu, ki je notranji minister, se govori, da ima dobro razvejano mrežo vohunov, med ljudmi pa velja za izbranca, saj je leta 2009 preživel poskus atentata. V njegovi pisarni se je razstrelil samomorilski bombaš, ki je stal tik ob princu, a je ta iz sobe prišel popolnoma nepoškodovan.

V sporočilu savdskega kralja je bilo zapisano, da se je kraljeva družina poenotila o imenovanju novih prestolonaslednikov. To je bilo sicer zapisano tudi ob imenovanju preteklih prestolonaslednikov, ki jih je leta 2013 imenoval lani umrli kralj Abdulah in med katerimi je bil tudi princ Mukrin, sin kralja Abdulaziza in njegove jemenske ljubice, zaradi česar naj bi bil del kraljeve družine zelo jezen.

Delitev moči in oblasti med klani družine Načeloma velja, da si najvišji člani družine Al Saud razdelijo moč in oblast. Pa tudi posle. Kraljeva družina je namreč do zdaj oblast prenašala s sina na sina kralja Abdulazziza ibn Sauda, kralja, ki je majhno ozemlje svoje družine v okolici Rijada spremenil v kraljevino od Rdečega morja do Perzijskega zaliva, od Iraka do Jemna. Ta je imel več kot sto otrok, od tega 45 sinov, ki so bili do zdaj pretendenti za prestol in položaj prestolonaslednika.

Ker so otroci imeli različne matere, za najmočnejše v klanu veljajo sinovi najljubše žene kralja Abdulaziza Hase bint Ahmed Al Sudairi. Teh sedem sinov imenujejo tudi Sedem Sudairijev. Prav ta del družine Al Saud je zdaj še utrdil svojo moč in oblast.

Očeta je prvi nasledil Saud bin Abdulaziz, ki je bil kralj do leta 1964, ko ga je z oblasti v boju za prevlado izrinil brat Faisal bin Abdulaziz. Ta je začel državo iz beduinskega kraljestva spreminjati v moderno državo, utemeljeno na nafti. Med drugim je leta 1962 ukinil suženjstvo, a nato ga je leta 1975 ubil nečak. Njegova dva sinova sta še do pred kratkim zasedala dva izmed najmočnejših položajev v državi: Saud bin Faisal je bil do pred tednom dni savdski zunanji minister s 40-letnim stažem, Khaled bin Faisal pa guverner Meke.

Kralja Faisala je nasledil Khaled bin Abdulaziz, ki je vladal le sedem let, nato pa je prišel na prestol Fahd bin Abdulaziz, ki je med dolgoletno vladavino v državi pustil največji pečat in jo spremenil v moderno državo. Zadnjih deset let njegove vladavine, ko je okreval za posledicami kapi, je državo de facto vodil njegov brat, poznejši kralj Abdulah bin Abdulaziz. V času njegove vladavine sta umrla dva njegova brata, prestolonaslednika Sultan bin Abdulaziz in Najef bin Abdulaziz, tako da je bil za prestolonaslednika imenovan zdajšnji kralj Salman, za namestnika pa princ Mukrin. Z nedavnim imenovanjem novega prestolonaslednika je zdajšnji kralj Salman pravico do prestola vrnil potomcem umrlega princa Najefa, saj je prestolonaslednik postal njegov sin Mohamed bin Najef.

Protiteroristični car in mladi povzpetnik Zanj velja, da je delaven in tih, precej drugačen od zdajšnjega kralja. "Je bolj univerzitetni profesor kot pa beduinski kralj," je o njem za časnik Huffington Post dejal zgodovinar in poznavalec savdske kraljeve družine Robert Lacey. Je pa zelo učinkovit notranji minister, ki ga mnogi imenujejo car protiterorističnega boja.

Večja uganka je mladi Mohamed bin Salman, ki ga je oče očitno izbral za svojo desno roko. Z izbiro tako mladega namestnika prestolonaslednika naj bi kraljevo družino približal mlajšim generacijam, saj je več kot polovica prebivalcev Savdske Arabije mlajših od 30 let. Potrditev njegovega položaja v vrsti za prestol je odobrilo 28 od 34 članov Sveta družine, vključno z vsemi še živimi sinovi kralja Abdulaziza. Poleg tega, da je obrambni minister, je še šef očetovega dvora in šef savdskega vrhovnega ekonomskega sveta.

Le nekaj dni po imenovanju za namestnika prestolonaslednika je po poročanju televizije Al Arabiya uresničil svojo vizijo prestrukturiranja državnega naftnega podjetja Aramco. Ne le, da so zamenjali direktorja podjetja, ki je postal minister za zdravje, podjetje so celo ločili od ministrstva za nafto. Tako je eno največjih svetovnih podjetij za izvoz surove nafte v svojih odločitvah neodvisno od savdske vlade.

Iz vlade odgnal žensko Kralj Salman pa ni zamenjal le prestolonaslednikov, temveč je zamenjal tudi nekaj ministrov. Prvič po 40 letih je zunanji minister nekdo, ki ni član družine Saudov. Mnogo analitikov meni, da je to celo pomembnejša zamenjava kot zamenjava prestolonaslednikov. Zunanji minister je postal Adel Al Jubeir, ki je bil do zdaj veleposlanik v ZDA. Zanj trdijo, da se veliko bolje spozna na Washington kot na Rijad.

Diplomant univerze Georgetown je svojo diplomatsko kariero začel pri 25 letih kot svetovalec na veleposlaništvu. Opisujejo ga kot profesionalnega diplomata, ki se izogiba bleščečih zabav in družbenih mrež, dela po 14 ur na dan vse dni v tednu in zna šepetati tako ameriškim kot savdskim vladarjem.

Posledica odločnosti, s katero se je kralj Salman lotil svojega vladanja, pa je tudi to, da je iz vlade odstranil edino žensko. Namestnica šolskega ministra Nora Al Fayez je bila ženska na najvišjem položaju v Savdski Arabiji. Kralj jo je zamenjal, saj je že njeno imenovanje leta 2009 povzročilo veliko negodovanja. Zadolžena je bila za izobraževanje deklet in ena izmed njenih zmag je bila, da so v dekliške šole pred kratim uvedli telovadbo. Prav to pa je bil zdaj razlog za njeno zamenjavo.

Družinsko drevo kraljeve družine