Sreda,
5. 10. 2011,
19.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

kriza

Sreda, 5. 10. 2011, 19.06

8 let, 7 mesecev

Cameron za vztrajanje pri strogih varčevalnih ukrepih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Britanski premier David Cameron je zadnji dan letnega kongresa vladajočih konservativcev pozval k vztrajanju pri strogih varčevalnih ukrepih, ki predstavljajo "temelj za boljšo prihodnost".

Kljub zaskrbljujočim razmeram, tudi zaradi dolžniške krize v območju evra, pa je skušal dvigniti razpoloženje med Britanci in pozval k optimizmu.

"Evroobmočje je v krizi" Kot je posvaril Cameron, vse globlja dolžniška kriza za svetovno gospodarstvo in Veliko Britanijo pomeni enako resno grožnjo kot razmere leta 2008, ko se je približevala recesija. "Evroobmočje je v krizi, francosko in nemško gospodarstvo sta se upočasnili do mrtve točke, celo ZDA morajo odgovarjati na vprašanja o svojem dolgu," je dejal Cameron.

Lotili so se ostrega varčevalnega programa Britanski premier je delegate svoje stranke nagovoril potem, ko so popravljeni podatki državnega statističnega urada danes pokazali, da je gospodarstvo Velike Britanije v drugem letošnjem četrtletju raslo le po 0,1-odstotni stopnji, in ne po prvotno ocenjenih 0,2 odstotka.

Cameronova vlada, ki vključuje še liberalne demokrate, se je po zmagi na lanskih volitvah v luči rekordnega primanjkljaja lotila ostrega varčevalnega programa, ki pa na področju gospodarske rasti še ni obrodil sadov.

"Zakaj še ni dobrih časov?" "Povedati moramo resnico o gospodarskih razmerah," je danes dejal Cameron. "Ljudje hočejo vedeti, zakaj dobrih časov še kar ni," je dodal, a obenem zagotovil, da bo vladni varčevalni program v vrednosti več kot 90 milijard evrov, ki vključuje ukinitev več tisoč delovnih mest v javnem sektorju, sčasoma v državo vrnil blaginjo.

To je prelomen trenutek "Počasi, a zanesljivo polagamo temelje za boljšo prihodnost. A prav to je prelomen trenutek - načrt bo deloval le, če bomo pri njem vztrajali," je poudaril premier.

Britance je pozval, da ostanejo optimistični A medtem ko je obljubil, da bo Veliko Britanijo popeljal skozi krizo, je Britance pozval, naj ostanejo optimistični. "Naš načrt je pravilen. In naš načrt bo deloval," je miril Cameron in svaril državljane, naj jih ne "paralizirata potrtost in strah". Edina pot iz krize je namreč po njegovih besedah odprava dolgov.

Le počasi okrevajoče gospodarstvo je bilo sicer glavna tema petdnevnega kongresa konservativcev v Manchestru, a kriza v evroobmočju, ki se mu Velika Britanija po Cameronovih zagotovilih ne bo "nikoli" pridružila, je poskrbela, da je bila pomembna tema tudi odnos Londona do Evropske unije.

Krepitev evroskepticizma Krepitev evroskepticizma je postajala vse bolj očitna že v minulih tednih, ko se je skupina konservativnih poslancev zavzela za reformo unije, pojavili so se tudi pozivi k vnovičnemu referendumu o britanskem članstvu v EU. Cameron je poskušal razpravo o tem zadušiti, a so kljub temu številni delegati na kongresu z zaskrbljenostjo govorili o britanskih vezeh z Brusljem.