Sobota,
20. 2. 2016,
14.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

David Cameron referendum

Sobota, 20. 2. 2016, 14.16

8 let, 7 mesecev

Britanci bodo 23. junija odločali o članstvu v EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Britanski premier David Cameron je v Londonu sporočil, da bo referendum o članstvu Velike Britanije v EU 23. junija.

Kot je dejal po seji vlade v izjavi za medije pred Downing Streetom 10, bo glasovanje na referendumu "ena največjih odločitev, s katero se bo spopadla ta država v času naših življenj".

Cameron je zatrdil, da bo Velika Britanija varnejša, močnejša in v boljšem položaju, če bo ostala v EU. Ob tem je dejal, da dogovor, ki ga je izpogajal na vrhu EU, državi zagotavlja "najboljše iz obeh svetov".

"Gre za odločitev, kakšna država želimo biti," je poudaril in opozoril, da zagovorniki izstopa Velike Britanije iz EU ponujajo "tveganje v negotovih časih" in "skok v neznano".

Izstop iz povezave "bi ogrozil našo gospodarsko in nacionalno varnost", je še dejal Cameron.

Pričakovati je burno referendumsko kampanjo, saj ima evroskepticizem v Veliki Britaniji dolgo tradicijo, olje na ogenj pa bo dodatno prilival še sovražen desničarski tisk. Ankete za zdaj kažejo, da so Britanci skoraj enakomerno razdeljeni med tabora za in proti izstopu.

Kaj so se dogovorili v Bruslju Vrh EU je včeraj v Bruslju dosegel dogovor o britanskem vprašanju. Velika Britanija je zahtevala spremembe v štirih košaricah, ki se nanašajo na omejitev socialnih pravic nebritanskih delavcev na Otoku, odnos med članicami z evrom in brez njega, suverenost držav in konkurenčnost.

Vrh se je dogovoril o ureditvi, ki bo začela veljati od dne, ko bo Velika Britanija pristojne službe v uniji obvestila, da bo ostala članica EU, piše v sklepih.

Ključne točke za Britance so poleg možnosti omejitve socialnih pravic za sedem let še zagotovilo, da območje evra ne more spodkopati enotnega trga, zaščita britanskega funta in izrecna potrditev, da evro ni edina valuta v uniji ter zagotovilo, da britanskim davkoplačevalcem ne bo nikoli treba reševati evrskih držav pred bankrotom.

"Temu praviš dogovor, Dave?" Številni britanski časniki so se skeptično odzvali na bruseljski dogovor. "Cameronov sestop" je na spletni strani zapisal Daily Express, medtem ko je Daily Mail zapisal "Temu rečeš dogovor, Dave?".