Petek,
31. 5. 2013,
21.36

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ZDA Nemčija

Petek, 31. 5. 2013, 21.36

8 let, 7 mesecev

Brezpilotni napadi prek ameriških oporišč v Nemčiji?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ameriška uporaba brezpilotnih letal za ubijanje teroristov v tujini zbuja vprašanja v Nemčiji, kjer naj bi bila v napade vpletena tudi ameriška oporišča.

Nemška televizija ARD in časopis Süddeutsche Zeitung sta namreč trdila, da satelitska povezava v ameriškem oporišču v mestu Ramstein na jugu Nemčije igra pomembno vlogo v ameriških napadih brezpilotnih letal v Afriki. Njihovo poročanje pa je v Nemčiji zbudilo številna vprašanja o tem, koliko o tem ve nemška vlada, piše Deutsche Welle.

Nemčija bi bila lahko sokrivka za kršenje človekovih pravic "Ubijanje terorističnih osumljencev z brezpilotnimi letali zunaj konfliktnega območja bi lahko Nemčija, če za to zvezna vlada ve in ne ukrene nič za njihovo prenehanje, postala sokrivka pri kršenju človekovih pravic," je za Deutsche Welle komentiral odvetnik za človekove pravice Thilo Marauhn.

Oba nemška medija sta se pri poročanju sklicevala na ameriški vojaški dokument, ki se nakazuje na to, da je satelitska povezava v Ramsteinu ključna povezava med ameriškim upravljavcem brezpilotnega letala, ki letalo upravlja iz ameriškega oporišča, in letalom. V dokumentu pa naj bi še pisalo, da ZDA načrtujejo oblikovanje dolgotrajne satelitske povezave v Ramsteinu. Cilj ameriškega oporišča v Nemčiji je sicer izboljšanje satelitske komunikacije med ameriškimi brezpilotnimi letali tipa predator, reaper in global hawk, piše Deutsche Welle.

ZDA obtožb ni ne potrdila ne zanikala Ameriška vojska pa ni razkrila nikakršnih podrobnosti o aktivnosti svojega oporišča v Ramsteinu, in sicer vse od njegovega odprtja leta 2011. Nemška televizija ARD in časopis Süddeutsche Zeitung sta sicer poročala, da je v oporišču zaposlenih 650 ljudi, ki nadzorujejo afriški zračni prostor, analizirajo delovanje brezpilotnih letal in satelitskih fotografij ter načrtujejo misije brezpilotnih letal. Njihove besede pa so podprli številni viri, ki so jim zaupali, da so iz oporišča izvedli najmanj devet napadov v Somaliji, v katerih je umrlo najmanj 29 ljudi.

Član stranke Zelenih Omid Nouripour je že pozval nemško kanclerko Angelo Merkel, naj razišče, ali so oporišča na nemških tleh vpletena v napade brezpilotnih letal. Kot je dejal Nouripour, če se bo izkazalo, da so obtožbe medijev resnične, bo morala vlada ukrepati, da "prepove ZDA nadaljevanje nelegalnega ubijanja iz Nemčije", še piše Deutsche Welle.