Ponedeljek, 2. 9. 2013, 12.52
7 let, 3 mesece
Avstrijski predsednik v Sloveniji krepil dobrososedske odnose
Pozneje pa je o odprtih vprašanjih razpravljal še s predsednikom DZ Jankom Vebrom in premierko Alenko Bratušek.
Pahor je spomnil, da sta se s Fischerjem v pol leta uradno sešla že drugič, kar po njegovem mnenju "kaže na izvrstne politične odnose med državama". Avstrija je sicer tretja najpomembnejša gospodarska partnerica Slovenije in prva med tujimi vlagateljicami. Ker ima Slovenija z avstrijskimi vlagatelji večinoma zelo dobre izkušnje, je Pahor Fischerja tudi opozoril na paket privatizacije, ki ga pripravlja slovenska vlada.
Veliko pozornosti sta sogovornika namenila tudi vprašanju slovenske gospodarske in finančne krize. Pahor je izrazil zaupanje, da lahko Slovenija sama reši svoje težave, a hkrati opozoril, da se čas izteka. Pahor načrte vlade podpira, a je treba ukrepati brez odlašanja, je poudaril.
Sicer sta Pahor in Fischer enotnega mnenja tudi glede Sirije oziroma kemičnega napada na obrobju Damaska. Pahor je poudaril, da gre za "grozljivo dejanje, ki je prepovedano po mednarodnem pravu". Mednarodna skupnost tak napad po Pahorjevih besedah "prav gotovo" mora sankcionirati, a se oba predsednika strinjata, da mora te sankcije sprejeti Varnostni svet Združenih narodov.
Pahor in Fischer sta se dotaknila različnih regionalnih vprašanj. Prek telefona sta se pogovarjala s hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem, s katerim so se dogovorili, da se bodo od prihodnjega leta naprej enkrat na leto srečevali na trilateralnih pogovorih. Prvo srečanje bo v Avstriji, je povedal Pahor, Fischer pa je menil, da je to "izredno dobra pobuda".
Sicer pa je Pahor Fischerja seznanil še s prizadevanji Slovenije v zvezi z zahodnim Balkanom in z delovanjem v okviru procesa Brdo. Fischer bo po njegovih besedah zagotovo premislil, da bi se kakšnega od zasedanj udeležil tudi sam. Fischer je na drugi strani kot eno od področij, na katerih bosta državi lahko sodelovali v prihodnjih mesecih, poudaril 100. obletnico izbruha prve svetovne vojne.
Kaiser je priznal, da vprašanje uradnega jezika medtem še ni rešeno tako, da bi bilo zadovoljivo za vse. A tudi na tem področju s časom in dialogom pričakuje napredek. "Jeziki pridobivajo pomen," je poudaril in dodal, da se število prijav k dvojezičnemu pouku povečuje. "To je pozitiven znak," je prepričan.
Kar zadeva slovenski jezik v celovškem deželnem zboru, je Kaiser spomnil, da je sam ob izvoliti del govora povedal v slovenščini, pozneje so se podobno odločili še posamezni poslanci. "Pomembno je, da je jasno, da je jezik parlamenta nemški," je poudaril Kaiser, a dodal, da v primeru, ko gre za kratke povzetke, ne bi smeli biti "bolj papeški od papeža". "Mislim, da bi morali ohraniti pozitivno vzdušje," je menil glavar.
Popoldne se je avstrijski predsednik odpravil na Bled, tam ga je sprejela še slovenska premierka Alenka Bratušek. Sogovornika sta poudarila pomen dobrega sodelovanja med državama na vseh ravneh in se zavzela za nadaljnjo krepitev političnega in predvsem gospodarskega sodelovanja.
Pred vrnitvijo v domovino je Fischer sodeloval še na glavnem panelu Strateškega foruma Bled.