Sreda, 22. 5. 2013, 22.17
8 let, 9 mesecev
Amnesty International: 15 milijonov beguncev, polovica mlajših od 18 let
V letnem poročilu je tako ugotovila, da svet postaja čedalje bolj nevaren kraj za begunce in migrante ter za vse druge, ki so bili razseljeni zaradi kršitev človekovih pravic. Begunci in migranti se vsak dan spopadajo z nasiljem in s težkimi življenjskimi razmerami, ker se številne vlade bolj ukvarjajo z varovanjem lastnih meja kot z varovanjem svojih življenj in človekovih pravic, opozarja AI.
"Poročilo za leto 2012 letos objavljamo v času žalostnega rekorda: število beguncev in iskalcev azila iz Sirije je doseglo milijon in pol. Njihove tragične usode nas znova opominjajo na položaj beguncev, iskalcev azila in migrantov. Zanje postaja svet vedno bolj sovražen," je dejala direktorica Amnesty International Slovenije Nataša Posel. Kot je poudarila, je predvsem v razvitih državah institut azila oslabljen, vlade ne zagotavljajo zadostnih bivanjskih kapacitet, številni begunci in migranti pa so izpostavljeni naraščajoči nestrpnosti, ksenofobiji in diskriminaciji.
AI še opozarja, da begunci težje prečkajo državne meje kot pa pošiljke z orožjem. V primerjavi z ravnanjem z migranti, iskalci azila in begunci, ki jih na mejah pričaka stroga migracijska politika, lahko pošiljke z orožjem in strelivom razmeroma neovirano prečkajo številne državne meje. "To se dogaja kljub temu, da je bilo zaradi neodgovorne trgovine s konvencionalnim orožjem in strelivom na sto tisoče ljudi ubitih, ranjenih ali pa so morali zbežati s svojih domov," piše v poročilu AI.
"V AI smo si skupaj z drugimi organizacijami skoraj 20 let prizadevali za sprejem te pogodbe. Svoj glas so dali tudi številni v Sloveniji. Zdaj nas čaka naslednja etapa: države bomo pozivali, naj pogodbo čim prej prenesejo v svoj notranji pravni red in jo začnejo resnično uporabljati," je še povedala Nataša Posel.