Srdjan Cvjetović

Četrtek,
2. 6. 2011,
11.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Črna Gora

Četrtek, 2. 6. 2011, 11.51

8 let, 7 mesecev

Ali bo EU Črni gori ukinila evro?

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Črna gora ne izpolnjuje maastrichtskih meril, zato ji Evropska unija ni več naklonjena tolerirati uporabe evra kot edinega zakonitega plačilnega sredstva.

Ena od najmlajših evropskih držav je kmalu po ločitvi od "drugega očesa v glavi" – Srbije – uvedla evro kot plačilno sredstvo, predvsem zato, da bi se zaščitila pred inflacijskimi tveganji nekdanje skupne valute – dinarja. Evropska unija je črnogorsko potezo po tihem tolerirala vse od leta 2002, a zdaj je slišati vedno glasnejše pomisleke, ker Črna gora naj ne bi izpolnjevala maastrichtskih kriterijev, ki so zaukazani za vse "prave" države evroobmočja. Ti kriteriji zahtevajo proračunski primanjkljaj, ki ne presega treh odstotkov, državni dolg pod 60 odstotkov bruto družbenega proizvoda, stabilne cene in nizke obrestne mere.

Podgorica: Majhni smo in zato Evrope ne moremo ogroziti Uradna Podgorica si ukinitve evra nikakor ne bi želela privoščiti, a zaskrbljenost Bruslja je upravičena: zadolženost Črne gore se je v zgolj treh letih podvojila in se nevarno približuje mejni vrednosti 60 odstotkov bruto družbenega proizvoda. Poleg inflacije v Črni gori raste tudi proračunski primanjkljaj, ki ga kljub izdatni prodaji državne lastnine v preteklih letih niso uspeli zajeziti.

V Podgorici vendarle upajo, da jim bo, enako kot leta 2002, Evropska unija pogledala skozi prste in da jim ne bo onemogočila uporabe evra, češ da sta Črna gora in njen trg tako ali tako zelo majhna in da ne moreta ogrožati Evrope in evropskega trga.

Žugić: Bolje spoštujemo merila od nekaterih članic evroobmočja Prvi mož črnogorske Centralne banke Radoje Žugić z morebitno izgubo evra napoveduje črn scenarij in nemerljive posledice za svojo državo: "Zmanjšale bi se tuje naložbe, povečali pa bi se inflacija, proračunski odhodki, siva ekonomija in ocena posojilnega tveganja. (…) Ne smemo spregledati niti političnih in socialnih pritiskov, ki bi se lahko pojavili ob emitiranju denarja."

Žugić je obenem prepričan, da Črna gora bolje izpolnjuje maastrichtska merila kot nekatere države evroobmočja in, kot je dejal za črnogorski list Pobjeda, upa, da Evropa le ne bo vztrajala pri umiku evra kot črnogorskega plačilnega sredstva. Črna gora je namreč evro uvedla pred evropsko direktivo o prepovedi enostranske uvedbe evra, je pojasnil. Prepričan je, da uporaba evra ni črnogorska bližnjica za Evropsko unijo in evroobmočje in se zaveda, da za vstop Črne gore v evroobmočje ne bo dovolj zgolj vstop v EU, temveč tudi dosledno spoštovanje predpisanih maastrichtskih meril.

Nacionalna valuta po vzoru bosansko-hercegovske konvertibilne marke? Nekateri drugi črnogorski ekonomisti se ukinitve evra ne bojijo in predlagajo nadomestni scenarij: uvedbo črnogorske nacionalne valute, katere menjalno razmerje bi bilo vezano na evro – podobno, kot imajo v Bosni in Hercegovini konvertibilno marko, ki je bila sprva vezana na nemško marko v razmerju ena proti ena in je njeno razmerje do evra še danes v decimalko enako, kot je bilo pri menjavi nemške marke ob uvedbi evra, to je 1,95583 marke za en evro.