Četrtek,
16. 11. 2017,
15.23

Osveženo pred

7 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

proračun Državni zbor

Četrtek, 16. 11. 2017, 15.23

7 let

Vsi proračunski uporabniki bodo lahko trošili več

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Državni zbor | Foto Bor Slana

Foto: Bor Slana

DZ je danes sprejel državni proračun za prihodnji dve leti. Zaradi gospodarske rasti in posledično višjih davčnih prihodkov lahko vlada nadaljuje s sproščanjem varčevalnih ukrepov, a še vedno ne vseh, saj želi v skladu z zavezami v nekaj letih uravnotežiti javne finance. Se pa vsem proračunskim uporabnikom dodeljena sredstva zvišujejo.

Proračun za leto 2018 je DZ sprejel že novembra lani, izboljšane makroekonomske okoliščine pa zdaj vladi vlivajo več optimizma pri načrtovanju prihodkov. Prihodnje leto naj bi se v državno blagajno steklo 9,68 milijarde evrov, kar je 409 milijonov evrov več od dosedanjih načrtov. Leta 2019 se bodo prihodki povečali na 9,75 milijarde evrov.

Hkrati vlada načrtuje tudi zvišanje proračunskih odhodkov, a za precej bolj skromnih 53 milijonov evrov, in to - kot je v razpravah povedala finančna ministrica Mateja Vraničar Erman - predvsem na račun spremenjene dinamike črpanja evropskih sredstev. Vsi proračunski uporabniki bodo imeli tako prihodnje leto na voljo skupaj 9,63 milijarde evrov. Leta 2019 se bo ta številka povzpela do 9,70 milijarde evrov.

Sprostitev varčevalnih ukrepov preprečuje fiskalno pravilo

Če te številke seštejemo, bo državni proračun v prihodnjem letu prešel iz primanjkljaja v presežek, znašal bo 50,8 milijona evrov. "To nam omogoča, da nadaljujemo pospešeno javnofinančno konsolidacijo in zasledujemo cilj uravnoteženja javnih financ do leta 2020," je povedala Vraničar Ermanova. Leta 2019 naj bi se presežek še nekoliko povečal.

Fiskalno pravilo, ki ga je Slovenija leta 2013 zapisala v ustavo, vladi preprečuje, da bi kljub ugodnim gospodarskim razmeram v celoti sprostila vse varčevalne ukrepe. "To je tudi razlog za previdno in postopno sproščanje varčevalnih ukrepov, ki se, kjer je le možno, urejajo dolgoročno in sistemsko," je poslancem pojasnil premier Miro Cerar.

Sredstva se bodo prihodnje leto zvišala vsem proračunskim uporabnikom, v skladu s prioritetami vlade pa so največja povečanja predvidena za področja prometa in prometne infrastrukture, znanosti in informacijske družbe, zdravstvenega varstva ter podjetništva in konkurenčnosti.

Opozicija kritična do proračunov

Zato je bila vlada deležna nemalo kritik iz vrst opozicije. Aktualna vlada na voljo za več kot eno milijardo evrov višje proračunske prihodke kot prejšnja, je ugotavljala Alenka Bratušek (NP). In kaj je s tem denarjem naredila? "Povišali ste izdatke za plače in izdatke za materialne stroške," je poslanka očitala predstavnikom vlade.

Tudi v SDS so opozarjali, da bi morali boljše gospodarske razmere čutiti tudi državljani in državljanke v svojih denarnicah. Če smo že na konju, kot je dejal Marko Pogačnik (SDS), je prišel čas za znižanje davčnih obremenitev, denimo vrnitev davka na dodano vrednost nazaj na raven izpred krize. Vendar DZ tega dopolnila ni podprl.