Torek, 21. 10. 2014, 13.12
5 let, 6 mesecev
Vsaka gripa še ni ebola (video)
Vročina, izčrpanost, glavobol in bolečine v mišicah. To so bolezenski znaki, ki se pokažejo tako pri gripi kot pri eboli. V Sloveniji je bolj verjetno, da gre za prvo, sum na ebolo se pojavi le, če se je bil oboleli v zadnjih 21 dneh znotraj območja, kjer je razširjena ebola, ali če je bil v stiku z obolelim, navaja Alenka Kraigher z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
"Nevarnost za prebivalce Slovenije za okužbo z ebolo je izjemno majhna," zatrjuje državna sekretarka ministrstva za zdravje Nina Pirnat in priznava, da ta "vseeno obstaja, zato je prav, da smo v pripravljenosti".
NIJZ ima v stalni pripravljenosti strokovno ekipo, ki ocenjuje stopnjo nevarnosti ter pripravlja informacije in priporočila za ukrepanje. Na infekcijski kliniki in v UKC Ljubljana so izvedli dodatna izobraževanja za zaposlene, nujne zdravstvene ekipe po vsej državi pa so se opremile z dodatno zaščitno opremo, je zagotovila Pirnatova.
Pilot (oziroma kapitan) ima namreč nalogo, da pristojno zdravstveno ekipo na letališču obvesti, če se na letalu pojavi oseba s simptomi ebole, ki je bila v zadnjih 21 dneh v stiku z obolelimi oziroma na kritičnem območju.
Po pristanku se z letala najprej izkrcajo bolnik in tisti, ki so bili v najtesnejšem stiku z njim – na sedežih levo in desno, spredaj in zadaj, če je sedel ob prehodu, še potniki ob prehodu. "Te obravnava epidemiolog, bolnika pa nemudoma z reševalnim vozilom odpeljejo na infekcijsko kliniko v Ljubljani," pojasnjuje Kraigherjeva.
Tatjana Avšič Županc z inštituta za mikrobiologijo medicinske fakultete ob tem svetuje, da se v tem primeru doma vse predmete razkuži z varikino. "En deciliter varikine v liter vode je tisto, kar bo virus ebole, pa tudi vse druge viruse popolnoma uničilo." Virus ebole sicer na površini preživi približno 90 minut, medtem ko ima več možnost v hladnejših prostorih, sončna vročina pa ga hitreje uniči.