Četrtek, 5. 12. 2013, 11.30
8 let, 7 mesecev
Urban Vehovar: Obstaja koalicija levih in desnih, ki želi uničiti KPK
Slovenija je danes v razvojni blokadi, z nepropulzivnim gospodarstvom, brez motorja, ki bi nas lahko potegnil iz krize, je prepričan sociolog Urban Vehovar, ki je na dogodku Ali je Slovenija res med najbolj koruptivnimi državami? v organizaciji podjetja SGS in časopisa Finance spregovoril o škodi, ki jo korupcija povzroča gospodarstvu.
Tudi zato, ker najbolj prodorna podjetja nimajo prostora, da bi lahko rasla, mala in srednja podjetja pa ne dostopa do trga in finančnih virov, je bil eden izmed njegovih poudarkov.
"Ta trenutek obstaja koalicija levih in desnih, ki želi uničiti protikorupcijsko komisijo," je dejal.
Vehovar: "Ujete so tudi zavarovalnice, a o tem se še ne govori. Precejšen del javnega naročanja je potekal v skladu z vnaprej določenimi koristniki, javna naročila so bila pogosto večkratno preplačana. Nekatera podjetja, tudi zasebna, sistematično niso plačevala računov."
K zdajšnjemu stanju naj bi po besedah Vehovarja prispevala tudi kadriranje ljudi za izvajanje plenilskih praks, denimo na Kadu in Sodu, ter deformacija trga. Obstaja namreč cela vrsta podjetij, sinekur, ki so same sebi namen in katerih denarni tok tvori država, opozarja Vehovar.
"V Sloveniji imamo vzporeden sistem oblasti, ta je močnejši od vlade, od KPK. Nobenega dvoma ni, kdorkoli prevzema ministrstvo za zdravstvo, je samo lutka. Enako velja za ministrstvo za finance. Ne minister, znotraj ministrstva, na nižjih ravneh je struktura, ki upravlja ministrstvo. V tem trenutku obstaja načrt, da bodo Slovenijo zadolževali zunaj nadzora EU, da bodo lahko to počeli še dovolj dolgo. Nismo namreč še v takšnem stanju kot Grčija. Pred vrati ministra stojijo borzni posredniki, lobisti. Zadolžili nas bodo do bankrota in še čez."
"Za vsakim ministrstvom obstaja mreža, ki je močnejša od ministra. Ne gre za korupcijo, gre za vzporedno oblast, za nepotizme, ki ropajo," je bil oster Vehovar, ki je v povezavi z naštetim omenil tudi "komunalno mafijo".
"Omrežja delujejo vzporedno s politiko, z njo sodelujejo le še občasno, saj so močnejša od same strukture oblasti."
"Tu so še izgubljena delovna mesta, propadla podjetja, samomori podjetnikov," je dejal Vehovar, ki pravi, da škodo lahko merimo v milijardah.
Vehovar je prepričan, da rešitev za Slovenijo ni le v privatizaciji, saj omrežja lahko tudi po privatizaciji ostanejo nedotaknjena. Po njegovem mnenju je potrebna skrb pri odločanju, komu bomo prodali državna podjetja.