Sreda, 31. 7. 2013, 20.30
8 let, 7 mesecev
UKC Ljubljana je podaljšal pogodbo nevrokirurgu Vinku Dolencu
Svetovno znani nevrokirurg Vinko Dolenc, ki mu je dosedanja pogodba z UKC-jem Ljubljana potekla v sredo, 31. julija, sicer že izpolnjuje pogoje za upokojitev, a je z UKC-jem Ljubljana sodeloval na podlagi Zakona o uravnoteženju javnih financ (ZUJF). Delal je po 20 ur na teden, za podaljšanje pogodbe z UKC-jem pa je zaprosil prejšnji teden.
Zgodba se je v dneh po objavi razpletala; Vinko Dolenc pa je v izpovedi za Planet Siol.net minuli petek razkril tudi svojo plat. Da so njegove navedbe o tem, da je bil izraelski pacient med operacijo leta 1992 pacient UKC-ja Ljubljana, ne zasebni pacient Vinka Dolenca, resnične, so zdaj neuradno potrdili tudi v UKC-ju.
Kot so za Planet Siol.net povedali v UKC-ju, kljub pisanju medijev in ovadbi ni bilo razlogov za to, da Vinku Dolencu pogodbe ne bi podaljšali, ključen dejavnik pri odločitvi o podaljšanju pogodbe pa je bil podatek, koliko zavarovancev še čaka na operacijo pri prof. Dolencu.
"UKC nima in ne bo imel nobenih obveznosti do kogarkoli v tem pravnomočno končanem postopku," je povedala in pojasnila, da je bila operacija, po kateri se je bolniku stanje zapletlo in je postal invalid, izvedena v UKC-ju Ljubljana v dopoldanskem času, torej jo je Vinko Dolenc izvedel kot uslužbenec UKC-ja in ni šlo za njegovega zasebnega pacienta.
Kot smo neuradno izvedeli, jim v UKC-ju Ljubljana nikakor ne uspe najti dokumentacije o dogodkih, povezanih z operacijo samoplačniškega pacienta iz Izraela leta 1992. Prav tako si ne znajo pojasniti, kako je mogoče, da je pacientova družina pozneje vložila tožbo zoper kirurga, ne zoper UKC. Kliničnega centra o tožbi naj ne bi nikoli uradno obvestili.
Primer so v minulih dneh sicer proučili tudi pravniki UKC-ja Ljubljana, podrobnejše ugotovitve pa naj bi javnosti predstavili jutri.
Dolg Vinka Dolenca do tožnika v Izraelu naj bi po neuradnih informacijah s prvotnih 2,3 milijona do danes narasel že na približno šest milijonov evrov.