Aleksander Kolednik

Četrtek,
11. 9. 2014,
8.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Vitoslav Türk

Četrtek, 11. 9. 2014, 8.16

8 let, 7 mesecev

Türkova vila na seznamu za rušenje

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Razkošna gradnja družine Vitoslava Türka v Parecagu nad Sečoveljskimi solinami je na seznamu gradbene inšpekcije za rušenje. Kar pa še ne pomeni, da bo kmalu zravnana s tlemi.

Vila družine Vitoslava Türka, nekdanjega direktorja Elesa, se je na čakalni listi za prisilno odstranitev znašla 13. avgusta, ko sta pravnomočna postala zavrnilna sklepa inšpektorata za odlog izvršb, saj se zavezanci (zakonca Metka in Vitoslav Türk ter podjetje njunih dveh sinov Virtus) zoper njiju niso pritožili, v Dnevniku poroča Marjeta Kralj. Kdaj bo prisilno rušenje prišlo na vrsto, inšpekcija zaradi preprečevanja motenj v svojem delovanju ne razkriva.

Gradbena inšpekcija ima po svojih zadnjih podatkih na mizi 10.915 nerešenih zadev, pri čemer so v 3182 primerih izdali odločbo o odstranitvi nelegalne gradnje in vzpostavitvi prvotnega stanja. Za 2106 zadev so izdali tudi sklep o dovolitvi izvršbe, ki je v 1768 zadevah tudi izvršljiv. Mednje spada tudi črna gradnja družine Vitoslava Türka.

Inšpekcije ne bi smel ovirati denar Toda družina pravne bitke še ni končala. Trenutno čaka na odločitev vrhovnega sodišča o reviziji, ki so jo Türkovi zahtevali po tistem, ko je upravno sodišče pritrdilo inšpektorju ter ministrstvu za infrastrukturo in prostor kot drugostopenjskemu organu, da je treba sečoveljsko vilo porušiti. Prav tako Türkovi še čakajo na odločitev upravnega sodišča o njihovi zahtevi za obnovitev inšpekcijskega postopka, ki sta jo pred tem že zavrnila tako inšpektorat kot ministrstvo. Odprta postopka sicer načeloma ne zadržita izvršbe.

Prav tako gradbene inšpekcije ne bi smel ovirati denar. Letos so za prisilne odstranitve objektov namesto lastnikov založili dobrih 23 tisoč evrov, na voljo pa jih imajo skoraj 200 tisoč. Toda prav mogoče je, da vlada tudi letos skuša denar v resnici preusmeriti drugam. To je s 75 tisočaki, ki so bili lani v osnovi namenjeni rušitvam črnih gradenj, že storila in jih prerazporedila na proračunske postavke za zagotavljanje nujnih obveznosti države.