Četrtek, 3. 9. 2015, 17.05
8 let, 7 mesecev
Trije dejavniki, ki lahko ogrozijo Cerarjevo vlado
Sedemnajstega septembra bo minilo eno leto od potrditve vlade Mira Cerarja v DZ. Kot je skoraj že običajno, imajo vlade najvišjo podporo na začetku vladanja, enako je bilo s Cerarjevo vlado (v njej so SMC, DeSUS in SD): septembra lani je vlado podpiralo 69 odstotkov vprašanih v Episcentrovi anketi.
Po Mavrovem mnenju je to zelo solidna podpora za to obdobje, še zlasti, če jo primerjamo z vlado Alenke Bratušek in drugo vlado Janeza Janša. Kot pravi, so razlogi za to naslednji: gospodarski položaj je boljši oziroma je vsaj nekakšna javna percepcija, da je boljši.
Ocena vlade je tudi precej odvisna od ocenjevanja predsednika vlade. Pri tem ima Cerar prednost, saj ga v javnosti do pred nekaj leti sploh ni bilo, zato ni oseba, ki bi polarizirala slovensko javnost. Cerar v primerjavi z Janšo, ki ga del volivcev izrazito podpira, a mu je velik del volilnega telesa tudi zelo nenaklonjen, nima izrazitih podpornikov, pojasnjuje Maver, ki je prepričan, da SMC sploh nima svojih jedrnih volivcev.
"Tudi znotraj Cerarjevega tabora ni videti koga, ki bi lahko takoj nadomestil Cerarja. Ne pričakujem, da bi SMC in s tem tudi vlada zgrmeli pri naklonjenosti volivcev," pravi Maver, ki je prepričan, da bo podpora vlade odvisna od:
– dojemanja gospodarskega položaja v Sloveniji – če bi volilno telo začelo dojemati, da se ta slabša, bi lahko podpora upadla;
– ravnanja oziroma obvladovanja begunske problematike, če bi Slovenijo doseglo večje število beguncev;
– zapleta s Hrvaško, ki je kar hud. Pri tem ima vlada težko nalogo. Če ji bo uspelo, da se bo arbitražni proces nadaljeval, bo to plus, če se bo zadeva zapletla, pa minus.
Njegova neodstavljivost je mogoče tudi posledica Cerarjevega načina vodenja vlade, njegove neodločnosti, je pa DeSUS v tej vladi izredno močan. V eni od prejšnjih vlad je Erjavec odletel kot minister zaradi "kant za smeti", tokrat pa zaradi zadev, ki lahko veljajo za hujše spodrsljaje, ne, pojasnjuje Maver.
Medtem ko se SDS in SMC izmenjujeta v vodstvu na vrhu lestvice strank, se na tretjem mestu krepi Združena levica. Ta stranka se je velikokrat označevala kot slovenska različica grške Sirize. Bi lahko glede na to, da je Siriza po javnomnenjskih anketah pred dnevi prvič sestopila s prvega mesta in zaostala za konservativno Novo demokracijo, neuspeh Sirize na grških predčasnih volitvah vplival tudi na zmanjšanje podpore Združeni levici?