Sobota,
21. 4. 2012,
13.51

Osveženo pred

4 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Janez Stanovnik

Sobota, 21. 4. 2012, 13.51

4 leta, 9 mesecev

Stanovnik: Suverenosti ne damo z nikakršnimi zlatimi pravili

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenska suverenost je zapisana v ustavi, kar pomeni, da nad Slovenci ni nobenega gospodarja, je poudaril predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik.

Slovenci so suveren narod, te suverenosti pa ne dajo, je Stanovnik še opozoril ob slovesnosti ob dnevu upora proti okupatorju na Planini pod Mirno goro.

"Če je odrekanje potrebno za utrditev suverenosti, potem se bomo tudi odrekali" Po Stanovnikovih besedah je bila vojna za osamosvojitev Slovenije samo nadaljevanje tega, kar je za njeno osvoboditev napravila partizanska borba. Partizani so Slovenijo osvobodili in ji postavili temelje državnosti, mlajši rod veteranov vojne za Slovenijo pa je to isto borbo pripeljal do zmagovitega konca, je dejal. Slovenci so s svojo državo postali suveren narod. Zavrnili Beograd, ki je hotel gospodariti nad njimi, pa bodo rekli ne tudi komu drugemu, ki se ravno tako začenja na b, je nadaljeval.

"Če je odrekanje potrebno za utrditev slovenske suverenosti, potem se bomo Slovenci tudi odrekali. Ampak zato, ker tako sami hočemo. Ne pa zato, ker tako nekdo drug ukazuje," je še povedal Stanovnik.

"Edinstven zbor v takratni vojskujoči se Evropi" Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Stanovnik je bil danes na Planini pod Mirno goro osrednji govornik na slovesnosti, ki jo je pokrajinski svet omenjenega združenja priredil ob skorajšnjem dnevu upora proti okupatorju, 27. aprilu, in odkritju prenovljene spominske plošče Invalidskemu oz. Partizanskemu pevskemu zboru.

Tega so na Planini ustanovili spomladi leta 1944, pod vodstvom dirigenta Karola Pahorja pa je nastal iz okrevajočih ranjencev, partizanov, kot edinstven zbor v takratni vojskujoči se Evropi. Imenovali so ga Invalidski pevski zbor ali po domače tudi Pojoča četa. Po vojni so ga preimenovali v Partizanski invalidski pevski zbor in kasneje v Partizanski pevski zbor.

Slovesnosti so se udeležili tudi podpredsednica državnega zbora in poslanka Pozitivne Slovenije Renata Brunskole, semiška županja Polona Kambič, črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič in metliški župan Darko Zevnik.