Torek, 16. 9. 2014, 22.19
8 let, 7 mesecev
Slovensko cesto bo za slabe štiri milijone evrov prenovil KPL
Omenjeno podjetje bo tako verjetno izbrano za izvajalca del, a do končne odločitve je treba počakati še na iztek roka za morebitne pritožbe, so pojasnili na ljubljanski občini.
Mestna občina Ljubljana je za javno naročilo za prenovo Slovenske ceste od Gosposvetske ceste do Šubičeve ulice prejela sedem ponudb. Njihova prvotna višina se je gibala od 5,22 milijona evrov z DDV (s to ponudbo je bilo takrat najugodnejše podjetje Makro 5 gradnje) do 7,92 milijona evrov z DDV.
V dveh krogih pogajanj so ponudniki cene znižali, tako da se te zdaj gibljejo od omenjenih 3,81 milijona evrov do 6,73 milijona evrov z DDV. Kot je razvidno iz besedila javnega naročila, je merilo za izbiro ponudnika najnižja ponudbena cena.
Dela bi se lahko začela med 1. in 10. oktobrom, trajala pa bodo od štiri do šest mesecev, je prejšnji teden na novinarski konferenci pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković. Cesto bodo po njegovih besedah prenavljali po delih, ni pa še jasno, ali bo medtem odprta vsaj za enosmerni javni promet.
Prenova zajema del Slovenske ceste od Gosposvetske ceste do Šubičeve ulice, ki je za večino prometa zaprt od 22. septembra lani. Obnovitvena dela naj bi po načrtih začeli z zamenjavo dotrajane kanalizacije, med načrtovanimi deli pa so tudi širši pločniki, kolesarske steze in drevored. Vozni pasovi za javni promet, po katerih bo dovoz dovoljen tudi za dostavna vozila in goste hotela Slon, ne bodo strogo ločeni od prostora za pešce in kolesarje.
Kot so sporočili iz Koalicije za trajnostno prometno politiko, so na shodu na današnji dan, ko se začenja Evropski teden mobilnosti, zagovorniki trajnostne prometne politike opozorili na pomen načrtovanja ulic in cest za ljudi in ne za avtomobile.
"Ko ulični vrvež izpodrinejo avtomobili, nam ostanejo zgolj beton, onesnažen zrak in hrup. Ko postane ulica neprijetna za zadrževanje ljudi, izgubi socialni vidik in ostane brez 'duše'," poudarja koordinator Koalicije za trajnostno prometno politiko Matej Ogrin. Po njegovih navedbah je treba stremeti k uravnoteženosti deleža vseh udeležencev v prometu, zato je treba zmanjšati število avtomobilov in povečati število pešcev in kolesarjev.
Ob tem navajajo, da se v Ljubljani povečuje delež potnikov mestnega potniškega prometa ob hkratnem zmanjševanju števila voženj z avtomobili, zato širitev cest za nove vozne pasove nima smisla.
Namesto širitve Dunajske ceste v koaliciji predlagajo nadaljnje širjenje parkirišč po sistemu parkiraj in se pelji (P+R), nadaljevanje politike povezovanja obmestnih območij v sistem mestnega potniškega prometa, nadgradnjo infrastrukture za povečevanje pretočnosti javnega potniškega prevoza in spodbujanje nemotoriziranih oblik prometa. Prav tako predlagajo uvajanje politike nagrajevanja trajnostnih prihodov v mesto.