Petek,
8. 7. 2011,
15.26

Osveženo pred

1 dan, 1 ura

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Vlado Dimovski

Petek, 8. 7. 2011, 15.26

1 dan, 1 ura

Slovenska Unija bi odvzem neupravičeno pridobljenega premoženja vključila v ustavo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zunajparlamentarna stranka Slovenska Unija, ki jo vodi Vlado Dimovski, je pripravila svoj predlog zakona o začasnem in dokončnem odvzemu neupravičeno pridobljenega premoženja.

Da bi bili postopki za odvzem premoženja učinkoviti in tudi zakoniti ter znotraj ustavnega okvirja, je po njihovem potrebno dopolniti 31. člen ustave. Dovolili bi obnovo kazenskega postopka Ustava v omenjenem členu določa prepoved ponovnega sojenja o isti stvari. V Slovenski Uniji bi omenjeni člen dopolnili tako, da bi ne glede na izrečeno sodbo dovolili obnovo kazenskega postopka v primeru kaznivih dejanj gospodarskega kriminala, še posebej iz procesa lastninskega preoblikovanja in privatizacije, utaje davkov in prispevkov, korupcije in drugih nedovoljenih poslovnih dejavnosti organiziranega kriminala, ki so bile opravljene v času veljavnosti te ustave. Odvzeto premoženje bi po ustavi pripadalo državi V ustavo bi zapisali tudi, da omenjena kazniva dejanja ne zastarajo. Premoženje, pridobljeno s takšnimi dejanji, pa se v celoti odvzame in postane državna last. Sam postopek in odvzem premoženja bi uredili z zakonom.

"Do totalitarizma je nato samo en korak" Kot je v obrazložitvi predloga zapisal Dimovski, je politična in moralna kriza v Sloveniji v največji meri posledica gospodarskega kriminala, korupcije in drugega organiziranega kriminala. "Brez ostrega posega v tako stanje bo 'narodno zdravje' vedno bolj načeto, Slovenija pa bo še bolj zdrsela v veliko krizo. Do totalitarizma je nato samo en korak," je še dodal.

SU: Poslanske skupine se zadeve lotevajo prepozno V Slovenski Uniji poslanskim skupinam predlagajo, da posvojijo njihov predlog zakona, kot tudi predlog za spremembo ustave. Podpirajo akcijo poslancev, ki želijo zakonsko urediti omenjeno tematiko, a opozarjajo, da se tega lotevajo zelo pozno, predlagano ureditev pa ocenjujejo kot nezadostno.

Ta teden so namreč poslanske skupine SD, LDS, Zares, DeSUS in nepovezani poslanci predstavile predlog zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, ki ga bo DZ obravnaval prihodnji teden. Pozitivno mnenje k predlogu je dala tudi vlada.