Sreda, 8. 1. 2020, 16.33
5 let
Razveljavili 74 let staro sodbo proti domobranskemu generalu Rupniku
Vrhovno sodišče je razveljavilo sodbo iz leta 1946, v kateri so domobranskemu generalu Leonu Rupniku očitali izdajo in sodelovanje z okupatorjem. Rupnika so usmrtili septembra 1946 pod Golovcem.
Sklep je sprejelo vrhovno sodišče 74 let po tem, ko so Rupnika obsodili na smrt s streljanjem, poroča Dnevnik. Na vrhovno sodišče je vlogo po neuradnih informacijah časnika vložil eden od Rupnikovih potomcev, ki se je skliceval na varstvo zakonitosti, saj naj bi sodišče leta 1946 napravilo več kršitev.
Med drugim je prek pooblaščenke očital, da sodba ni bila ustrezno obrazložena, nekateri razlogi so bili med seboj kontradiktorni, ob tem pa dejanja niso bila pravno ustrezno opredeljena, še poroča Dnevnik.
Kot je odločilo vrhovno sodišče, se primer vrne na ljubljansko okrožno sodišče.
Pobegnil v Avstrijo, nato se predal Britancem
Proces proti Rupniku se je začel avgusta 1946, skupaj z njim pa je bilo obteženih še pet ljudi, med drugim tudi škof Gregorij Rožman. Generala SS Erwina Rösenerja in slovenskega policijskega uradnika Lovra Hacina so obsodili na smrt z obešanjem, Rupnika pa na vojaško usmrtitev z ustrelitvijo.
Po koncu druge svetovne vojne je Rupnik skupaj z domobranci in nemškimi vojaki pobegnil v Avstrijo in se predal Britancem, ti pa so ga v začetku leta 1946 vrnili v Jugoslavijo. Nato je bil pred vojaškim sodiščem po tedanjem zakonu o kaznivih dejanjih zoper ljudstvo in državo kot vodja slovenskih domobrancev s še nekaterimi sooboženimi po koncu druge svetovne vojne obsojen zaradi izdaje in sodelovanja z okupatorjem po enajstih točkah obtožnice, je poročal STA.
171