Petek, 18. 10. 2013, 10.05
2 dneva, 16 ur
Pred trgovino z ljudmi si pogosto zatiskamo oči

Evropska unija že sedmo leto zapored obeležuje evropski dan boja proti trgovini z ljudmi. Cilj evropskega dneva je osveščanje javnosti o pojavu, ki predstavlja hudo obliko kršitve človekovih pravic, posameznikove svobode in dostojanstva ter hudo obliko kaznivega dejanja.
Slovenija se s problematiko trgovine z ljudmi sooča predvsem v zadnjem desetletju, pri čemer so žrtve slovenski državljani, pa tudi tujci v tranzitu oziroma tisti, ki pridejo v Slovenijo kot ciljno državo.
Vodja sektorja za organiziran kriminal na notranjem ministrstvu Tomaž Peršolja je na novinarski konferenci povedal, da direktiva EU iz leta 2011, ki je po njegovih besedah najpomembnejši dokument na področju boja proti trgovini z ljudmi in zaščite njenih žrtev, še ni implementirana v našo pravno zakonodajo. Tako nas na tem področju čaka še veliko dela, je dodal. Slovenska policija sicer letno obravnava tri do štiri primere trgovine z ljudmi.
Da vprašanje trgovine z ljudmi še zdaleč ni le prostitucija, kot se pogosto zdi, je opozorila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in kot sivo liso oziroma novodobno trgovino z ljudmi izpostavila migrantske delavce.
Opozorila je, da je tem ljudem kršena pravica do dostojanstva in osebne svobode, a se tega pogosto ne zavedajo, zato je takšne kršitve zelo težko preganjati.
Generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic je dejal, da Slovenska karitas žrtvam trgovine z ljudmi pomaga že od leta 2006. Do danes so z oskrbo in psihosocialno pomočjo pomagali 65 osebam, ženskam in moškim, žrtvam prisilne prostitucije, prisilnega beračenja in služabništva.
Na ministrstvu izvajajo dva programa (razpisa) za nameščanje in oskrbo žrtev trgovine z ljudmi. Kot je dejal Borut Grabrijan z ministrstva za socialne zadeve, so v zadnjih letih izvedli pet do šest kriznih namestitev. Ob tem je opozoril na iskanje trajne rešitve, da bi mladoletni azilanti lahko dobili skrbnike. Zdaj takšnih primerov še ni, ko se bodo pojavili, pa bo problem, je dejal.