Torek,
24. 3. 2015,
17.45

Osveženo pred

4 leta, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

referendum Jože Tanko Milan Brglez

Torek, 24. 3. 2015, 17.45

4 leta, 11 mesecev

Poslanci bodo v četrtek odločali, ali bomo odšli na referendum

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Državni zbor bo v četrtek na izredni seji odločal o predlogu sklepa o nedopustnosti razpisa referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi. V SDS menijo, da bo DZ s tem kršil ustavni zakon.

Predlog sklepa o nedopustnosti razpisa referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih je v ponedeljek v parlamentarni postopek vložila skupina 23 poslancev ZL, DeSUS, SD in ZaAB. O datumu izredne seje in trajanju redne seje se je danes dogovoril kolegij predsednika DZ.

Tanko: DZ bo kršil ustavni zakon Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je opozoril, da bo DZ z izrekanjem o (ne)dopustnosti referenduma na četrtkovi izredni seji kršil ustavni zakon. Po njegovih besedah bi DZ lahko o takšnem predlogu sklepa odločal šele po tem, ko bi bili že izpolnjeni pogoji za razpis referenduma, ne že v času zbiranja potrebnih 40 tisoč podpisov pod referendumsko zahtevo. "Prekinitev zbiranja podpisov ni dopustna," je poudaril.

"Brglez izvaja nasilje nad ustavo" Tanko je dejal, da je s sprejetjem ustavnih sprememb na področju referendumske ureditve prenehal veljati 21. člen zakona o referendumu in ljudski iniciativi, zato veljajo neposredno določbe ustavnega zakona. Po njegovih besedah predsednik DZ Milan Brglez z uvrstitvijo predloga sklepa o nedopustnosti referenduma na četrtkovo sejo izvaja "nasilje nad ustavo".

Brglez: Trditev Tanka je zmotna Brglez je pojasnil, da prav smiselna uporaba 21. člena zakona omogoča, da se DZ že v času zbiranja podpisov odloči, ali je referendum dopusten ali ne. Po njegovih besedah, če bi DZ zavrnil referendum, njegovim pobudnikom ostaja na razpolago pritožba na ustavno sodišče. Predsednik DZ je zato Tankovo trditev o neveljavnosti 21. člena označil za zmotno.

SMC je bila v procesni dilemi, ne vsebinski Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je poudarila, da SMC v zvezi z novelo nikoli ni bila v vsebinski dilemi in jo podpira, pač pa je bila v procesni dilemi. Po njenih besedah je prav današnja polemika med predsednikom DZ in vodjem poslanske skupine SDS dobro ponazorila, kakšno procesno dilemo ima v mislih. Vendarle pa natančna argumentacija govori v prid temu, da se DZ lahko o (ne)dopustnosti referenduma izreče že v času zbiranja podpisov, je poudarila.

Pričakovati je, da bo SMC referendumu nasprotovala Poleg članov kolegija iz vrst ZL, DeSUS, SD in ZaAB je tako uvrstitev referendumske točke na dnevni red četrtkove izredne seje DZ podprla tudi Kustec Lipicerjeva, proti pa sta glasovala Tanko in poslanka NSi Ljudmila Novak. Na podlagi pojasnila Kustec Lipicerjeve je mogoče predvideti, da bo poslanska skupina SMC v četrtek podprla predlog sklepa o nedopustnosti referenduma.

O kandidatki za ministrico bodo odločali v petek Redna seja, na kateri bo DZ v petek odločal tudi o kandidaturi Klavdije Markež za ministrico za izobraževanje, pa se bo začela v sredo in bo trajala do 31. marca.