Torek,
23. 1. 2018,
20.18

Osveženo pred

6 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

pisava šola tipkovnica

Torek, 23. 1. 2018, 20.18

6 let, 11 mesecev

Pisava o nas pove več kot napisane besede #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Kdaj ste nazadnje daljše besedilo napisali na roke? Verjetno je malo takšnih, ki to še počno, medtem ko tipkanje na računalnik in hitrostno tipkanje esemesov obvladamo vsi. A negovanje rokopisja je še kako pomembno, saj je ne nazadnje to del naše kulture, samopodobe, razkriva pa tudi marsikaj o tem, kakšne osebnosti smo.

Pisava lahko o nas pove veliko več kot besede, ki jih napišemo. Vsaka poteza naše roke je namreč odraz tega, kar smo. Ni nekaj, kar nam je bilo dano, pisanja z roko smo se morali naučiti.

Vse bolj pa prevladuje tipkanje na računalnike, na pametne telefone. V ameriških šolah niti ne zahtevajo več, da bi se učenci z roko učili pisati pisane črke. Študije s slikanjem možganov kažejo, da pisanje pisanih črk aktivira predele v možganih, ki pri tipkanju na tipkovnico ne sodelujejo.

Številne študije so dokazale tudi pozitivne učinke pisanja pri učenju tujih besed. Zapisovanje pa vpliva na priklic informacij iz spomina in na splošen učni uspeh.

"Otroci naj pišejo, naj ustvarjajo z roko, da razvijejo grafomotoriko, računalniki in vsa ta tehnologija pa naj bodo v pomoč za boljše ustvarjanje za hitrejše, morda tudi bolj inovativne izdelke," je dejal Jožef Kavtičnik, ravnatelj Osnovne šole Miška Kranjca.

Današnji mednarodni dan pisanja z roko je lahko zagotovo v opomin tudi starejšim.