Gašper Lubej

Sobota,
9. 11. 2013,
7.44

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

NSi kongres ime

Sobota, 9. 11. 2013, 7.44

8 let, 7 mesecev

Novakova bi lokalno podvojitev in evropsko zmago (video)

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predsednica NSi Ljudmila Novak je prepričana, da lahko stranka, ki je k imenu dodala krščanski demokrati, na lokalnih volitvah prihodnje leto podvoji rezultat, na evropskih volitvah pa zmaga.

Novakova je v govoru na kongresu na Vranskem spomnila na zmago stranke na evropskih volitvah leta 2004. Tudi maja 2015 pričakuje izvolitev najmanj dveh evropskih poslancev. V luči nove samozavesti NSi je dejala, da zlonamerneži stranki v zadnjem času podtikajo različne zgodbe, tudi o podkupovanju, a zatrdila, da to NSi ne bo ustavilo.

Vsi vrednostno izgubljeni, NSi ne "V času izgubljenih vrednot imamo prave odgovore za prihodnost," je prepričana Novakova. V poudarkih iz kongresne izjave, ki jo bodo sprejeli, je dejala, da ekonomska politika krščanskih demokratov temelji na socialno-tržnem gospodarstvu. V NSi se med drugim zavzemajo za znižanje davkov, poostritev davčne discipline, zmanjšanje javne uprave ter umik politike in države iz gospodarstva.

Krvniki kot žrtve Glede preteklosti je dejala, da so izkušnje v različnih delih Slovenije različne, skupno pa je prepričanje, da Slovenijo nerazčiščena zgodovina duši, razdvaja in boli. Vse žrtve vojne morajo biti dostojno pokopane, resnica pa na dolgi rok vedno zmaguje, je dejala predsednica Nove Slovenije in dodala, da lahko med največje žrtve spadajo tudi krvniki, ki krivde niso mogli prenašati.

Zadnja beseda še ni izrečena "Krščanski demokrati želimo delati odgovorno. To je naš odgovor za prihodnost Slovenije. Verjamemo, da lahko ponovno uresničimo svoje sanje o demokratični, pravični in pošteni Sloveniji. Krščanska demokracija še zdaleč ni rekla zadnje besede," je sklenila Novakova.

Svarila iz krogov blizu Janeza Janše Po govoru Novakove so delegati s ploskanjem večkrat prekinili nastop evropskega poslanca iz vrst NSi Lojzeta Peterleta. Dejal je, da so ga pred kongresom novinarji spraševali, kako se bo na spremembe v Novi Sloveniji odzval predsednik SDS Janez Janša. "Iz krogov, ki jih razumemo kot krog ali zaledje SDS, so po socialnih medijih že prišla prva svarila, opozorila, češ, kaj delamo. Jaz bi rad vsem, ne samo njim, povedal, da delamo krščanske demokrate."

Janša naj bo vesel močnih KD-jevcev Peterle meni, da bi moral biti Janša oziroma kdorkoli "v sedlu ene ali druge pomladne stranke" vesel močne krščanske demokracije, ker "smo videli, da brez nje ne gre naprej". Predsednik Demosove vlade in dvakratni zunanji minister je spomnil, da so nekdanji Slovenski krščanski demokrati leta 1990 zagotovili največ glasov koaliciji Demos. "Tudi za ceno manjšega števila ministrskih mest in še česa drugega smo uveljavljali Demosovo linijo. Takrat ni šlo za oblast, šlo je za projekt."

Navodilo, da je treba voliti Janšo Peterle je omenil še parlamentarne volitve leta 2008, ko se je SDS s Pozitivno Slovenijo borila za prvo mesto. "Se spomnite, ko smo pred nekaj leti dobili navodilo, da je treba voliti neko drugo stranko, da bomo imeli predsednika vlade? Ni dovolj imeti stranko relativne večine, potrebujemo zmagovito koalicijo." Vodstvu NSi je evropski poslanec še predlagal, da spodbudi dialog med pomladnimi strankami (SDS, SLS, NSi). Govor je zaključil takole: "Gremo naprej, naj živi novi SKD, naj živi Slovenija."

Kdo je najbolj ogrel? Pred govorom predsednice NSi je delegate najbolj "ogrel" glavni tajnik NSi Robert Ilc, poslanec Matej Tonin pa je povezal padec Berlinskega zida in prihodnost NSi.

Ilc je dejal, da bo stranka ne glede na udarce z leve in desne vodila jasno in samostojno politiko. Nimamo afer z zemljišči, račune si plačujemo sami, nimamo stricev iz ozadja, stranka ni nikomur nič dolžna, je dejal Ilc in požel aplavz delegatov kongresa.

Krščanski demokrati rešitelji Slovenije Optimistično je dejal, da lahko NSi postane največja in najmočnejša, ter izrazil prepričanje, da so krščanski demokrati, to oznako bo stranka dodala imenu, odgovor za prihodnost. Po besedah Ilca želijo okrepiti položaj v političnem prostoru. "Želimo jasno sporočiti: krščanski demokrati smo rešitev za Slovenijo," je dejal glavni tajnik NSi in spomnil na uspešne krščanskodemokratske stranke v Evropi.

Tonin ni za vegetiranje Tudi vodja poslanske skupine Matej Tonin je prepričan v prihodnjo moč zdaj najmanjše parlamentarne stranke, ki bo, tako pravi Tonin, v desetih letih največja in najmočnejša politična sila. "Ne zanima me nišna stranka, ki bo vse življenje vegetirala med petimi in desetimi odstotki."

Berlinski zid in NSi Opozoril je, da je na današnji dan pred 24 leti padel Berlinski zid, čeprav še dan prej nihče ni verjel, da je to mogoče. Delegatom je dejal, da podobno tudi danes marsikdo ne verjame, da NSi lahko postane najmočnejša. Ta ambiciozen cilj pa lahko doseže, če bodo krščanski demokrati postali bolj samozavestni, če bodo utrdili in prenovili lokalne odbore ter jasno predstavili ekonomsko politiko. Njena osnova so nizki davki, majhna javna uprava in umik države iz gospodarstva.

Diskreditacija in likvidacija Tudi Tonin je govoril o metanju polen pod noge. "Uporabljali bodo preverjene stare metode uničevanje nasprotnikov, najprej diskreditacija, nato politična likvidacija." Opozoril je na napade nanj in delegate vprašal, komu bolj verjamejo, njemu kot članu stranke ali tistim, ki želijo NSi škodovati. "Vse, kar sem počel, sem počel v dobri veri in z iskrenimi nameni."

Kot je znano, je prah najbolj dvignilo Toninovo glasovanje v parlamentu za dopolnilo, zaradi katerega nekdanji predsednik Milan Kučan še vedno prejema dodatek k pokojnini.

SDS: Vedno smo vas prijazno vabili na naš kongres Med nagovori gostov kongresa sicer ni bilo pozdravov sestrskih strank SDS in SLS, ki sta tako kot NSi del Evropske ljudske stranke. SDS se je na twitterju odzvala takole: "N.Si KD želimo uspešen kongres. Mi smo jih na našega vedno prijazno povabili. Zgodovina navaja na sodelovanje."

Kasneje so dodali še: Nova Slovenija je dosegla svoj največji uspeh 2004, ko je z SDS oblikovala Koalicijo Slovenija. Zmagala na volitvah v EP, druga vladna stran." Vidni član NSi Anton Tomažič je odgovoril: "Na podobno koalicijo vedno lahko računate!"

S spremembo imena se krščanski demokrati tudi uradno vračajo v slovenski politični prostor. NSi se namreč želi še bolj jasno deklarirati kot naslednica Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in menijo, da je čas, da vrednote krščanske demokracije zopet pridejo v ospredje. Ob tem poudarjajo, da je krščanska demokracija v EU še danes ena vodilnih političnih sil, v Sloveniji pa je bila v začetku devetdesetih vodilna osamosvojitvena politična sila.