Torek,
21. 1. 2014,
15.37

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

zdravstvo korupcija

Torek, 21. 1. 2014, 15.37

8 let, 7 mesecev

"Ne korupcija, težava v zdravstvu so kadri, oprema, informatika …" (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
... in ne zatiskamo si oči, da korupcije ni. Vendar pa to ni največja težava, ki ji je treba posvečati pozornost, izpostavlja Marjan Ferjanc.

V kratkem v zdravstvenih zavodih po napovedih pričakujemo ponoven obisk kriminalistov in prav je, da se zadeve razčistijo, pravi Marjan Ferjanc iz združenja zdravstvenih zavodov.

Poudarja pa, da korupcija v zdravstvu ni največja težava, težava pa so pomanjkanje kadrov, tako zdravnikov kot drugega osebja, oprema in informatika. Za vse to je namreč potreben denar, tega pa v tem trenutku primanjkuje. Po njegovih besedah je bil interventni zakon zgolj obliž na rano 400 milijonov, ki primanjkujejo.

Denarja za izplačila plačnih nesorazmerij ni Trenutno največji izziv sicer po Ferjančevih besedah predstavljajo izplačila plačnih nesorazmerij zaposlenim, in sicer prvo polovico v letošnjem februarju in drugo polovico v februarju 2015.

"Bolnišnice so v težkem položaju, denarja ni in izplačilo nesorazmerij lahko predstavlja tveganje v zdravstvu," izpostavlja Ferjanc. Zakaj tveganje? Zaradi preusmeritve financ lahko po Ferjančevih besedah pride do pomanjkanja kadrov, težav pri opremi in v končni fazi tudi pregorelosti preostalih zaposlenih.

Na ministrstvo za zdravje so zato poslali pobudo, da se najde drugačna rešitev, in sicer, da se vsaj polovico stroškov evidentira v letošnje leto in drugo polovico v prihodnje leto. Nikakor pa rešitve ne vidijo drugje, saj kot pravi Ferjanc, ne morejo klobuka postaviti pred vrata in nabirati prostovoljnih prispevkov.

Skupna javna naročila so kaplja v morje V združenju zdravstvenih zavodov so sicer omogočili vključitev v mrežo skupnih javnih naročil, vendar se večino največjih bolnišnic oziroma zdravstvenih zavodov za to možnost ni odločilo.

So se pa za to odločili na primer v bolnišnici Novo mesto, kjer so na ta način po besedah direktorice Mire Retelj privarčevali okoli šest tisoč evrov. Kot poudarja Reteljeva, bistvenih prihrankov pri zdravilih na račun javnih razpisov ne bo.

"Problematični so nakupi materiala, kjer ni konkurence. Če pa je za nek material konkurenca, je cena za 20 ali 30 odstotkov nižja," pojasnjuje Reteljeva.