Sobota, 17. 1. 2015, 9.46
8 let, 8 mesecev
"Model državnega lastništva je ena ključnih slovenskih razvojnih težav"
Rešitev vidi v pregledni privatizaciji. Opozoril je tudi, da se v sodstvu vse premika prepočasi in da je pri tem preveč previdnosti.
Kot je v intervjuju za današnjo izdajo časnika pojasnil minister, se je za vstop v vlado odločil, ker ga je k temu povabil premier Miro Cerar, obenem pa mu zagotovil podporo glede določenih pogojev, projektov in nestrankarstva ministrstva.
Za oceno delovanja ministrstva je danes po njegovih besedah še prezgodaj. Se je pa ob prevzemu funkcije, kot je dejal, odločil, da bo vztrajal, dokler bo imel zaupanje predsednika vlade ali pa ga odstavijo.
Kot je ponazoril, imamo danes primere obsojenih odvetnikov ali finančnih svetovalcev, ki sklenejo pogodbo in svetujejo ter so tako rekoč v vikend zaporu.
Ob tem je napovedal, da bodo v zakonu o kazenskem postopku "predvidoma uvedli mehanizme za omejitev zlorabe zdravniških potrdil za izogibanje postopkom". Razen v primeru, ko je odrejeno bolnišnično zdravljenje, bodo ljudje tako morali v zapor, če bodo pravnomočno obsojeni, pravi.
Potrdil je, da je zavrnil tožilsko poročilo za leto 2013, saj po mnenju ministrstva ni izpolnjevalo zastavljenih kriterijev.
Tudi sicer meni, da je model državnega lastništva, državnega bančništva in njegovega upravljanja ena ključnih slovenskih razvojnih težav, zato rešitev vidi v pregledni privatizaciji.
Težava Slovenije je po njegovem mnenju tudi to, da imamo regulatorne organe, ki so ključni za delovanje kakršnegakoli tržnega gospodarstva, a ne delujejo. Tudi zato po njegovih besedah na ministrstvu načrtujejo zakon o regulatornih prestopkih.
Za sodniški in tožilski kodeks – predvidevajo ju spremembe zakonodaje, ki jih je ministrstvo poslalo v DZ – pravi, da sta potrebna, ob tem pa zavrača očitke, da gre za lustracijo, podobno tisti, ki jo zahteva SDS: "Če kdo sklepa, da poskušam v imenu SDS, za katero sem vsaj že iz časov KPK, pa še prej iz časov izbrisanih in NPU kot rdeča cunja pred bikom, ustvariti pogoje za lustracijo sodstva, je moj odgovor: bog vam pomagaj, vsem skupaj."
Poudaril je še velik pomen ustavnega sodišča. "Ni nujno, da se strinjam z vsako odločitvijo, ampak nad ustavnim sodiščem je samo modro nebo. Ker še posebej v času, ko nenehno na konce stavkov postavljamo vprašaje, nekdo mora na koncu postaviti piko," dodaja.