Ponedeljek, 9. 3. 2015, 13.05
8 let, 7 mesecev
Medicinska sestra zbolela za ošpicami, čeprav je bila dvakrat cepljena (video)
Na Pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je ena izmed medicinskih sester konec prejšnjega tedna zbolela za ošpicami, ki so bile laboratorijsko potrjene. Po za zdaj znanih podatkih naj bi se zaposlena okužila pri stiku z deklico z ošpicami, ki je bila na pregledu na Pediatrični kliniki.
Stekla je tudi epidemiološka preiskava, Nacionalni inštitut za javno zdravje pa je pozval vse, ki so v času od ponedeljka, 2. marca 2015, do vključno srede, 4. marca 2015, obiskali sprejemno pisarno Pediatrične klinike v Ljubljani, naj se oglasijo, da se preveri njihova zaščita pred okužbo. Nevarnost za širjenje namreč traja 21 dni, kar pomeni, nekje do 25. marca.
Do zdaj oziroma konec tedna so obravnavali 150 otrok in njihovih spremljevalcev, torej skupno več kot 300 oseb, od tega so cepili 60 otrok in odraslih, ki ali niso bili cepljeni, ali so bili cepljeni zgolj z enim odmerkom, ali pa ni bilo podatka, ki bi dokazoval, da so bili cepljeni.
Preiskava se po besedah predstojnice Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Alenke Kraigher nadaljuje. Danes bodo tako obravnavali še 60 oseb.
Dodal je, da je pediatrična klinika mesto, kjer je na enem prostoru zbranih veliko otrok, ki iz različnih medicinskih razlogov ne smejo biti cepljeni.
To so: - otroci s prirojeno neodpornostjo, - otroci s posebnimi zdravili, na primer tisti, ki jim zdravimo levkemijo, - tisti, ki imajo presajene ledvice, jetra ali kateri drug organ.
Te otroke pa varuje zgolj dejstvo, da je preostala populacija ustrezno precepljena.
"Za hip si predstavljajte, da imate doma takšnega otroka, potem pa zboli, in zboli lahko s posledicami, ker vaš sosed meni, da je njegov otrok zdrav in se mu ne more zgoditi nič in da je cepljenje nesmiselno," je še navedel Kenda.
Medicinska sestra je bila sicer cepljena dvakrat, hkrati pa je tudi noseča, kar lahko predstavlja dodatno nevarnost za otroka.
Ob tem je Kraigherjeva pojasnila, da nekateri kljub cepljenju z enim ali dvema odmerkoma ne razvijejo popolne zaščite. Zato je visoka precepljenost še toliko bolj pomembna. Eden od razlogov je, da oseba ne razvije oziroma vzpostavi imunosti, drugi pa je, da po dolgih letih, ko ni več kroženja virusa, oseba ne dobi naravne okužbe oziroma stimulacije in tako ne more osvežiti svoje imunosti.
Kraigherjeva je opozorila tudi, da se zadnja leta zanimanje za cepljenje znižuje, predvsem v večjih mestih, in s tem se znižuje tudi delež cepljenih.
Naša država, ki jo ves čas obkroža kar nekaj obsežnih žarišč ošpic (na primer Nemčija, Italija in BiH), je zelo ranljiva, je še poudarila.