Sobota,
31. 5. 2014,
9.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ljudmila Novak NSi SLS

Sobota, 31. 5. 2014, 9.30

8 let, 7 mesecev

Ljudmila Novak: Gre za absurde, označujejo nas za levičarje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ljudmila Novak pravi, da je tokratno sodelovanje s SLS pokazalo možnosti in smiselnost prihodnjega povezovanja. Kot je dejala, stranko NSi nekateri mediji označujejo za levičarsko.

Kot je v intervjuju za časnik Večer dejala predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak, so v stranki zadovoljni z izkupičkom sodelovanja s stranko SLS. Po njenem mnenju je bilo sodelovanje v javnosti sprejeto pozitivno. Kot pravi, je pozitiven razplet tudi to, da je vsaka od strank na skupni listi dobila enega evropskega poslanca.

Rezultat volitev in nezadovoljstvo med ljudmi "Če bi denimo mi osvojili dve mesti, SLS pa nobenega, bi pri nas lahko bili srečni in zadovoljni, v SLS pa bi vladalo popolno nezadovoljstvo, zato je tudi ta razplet za oceno našega skupnega projekta in prihodnjega sodelovanja pozitiven," poudarja. O tem, da sta obe stranki skupno v primerjavi z volitvami leta 2009 izgubili 26 tisoč glasov, pravi, da imamo zdaj nove okoliščine, nove razmere, nove liste, zato je rezultate po njenem mnenju težje primerjati.

Nizko volilno udeležbo v stranki pripisujejo temu, da se je splošno zadovoljstvo državljanov zmanjšalo. "V času velike krize, ko so ljudje nezadovoljni in apatični, je toliko bolj razumljivo, da so prišli v še manjšem številu na volitve," je še dejala za omenjeni časnik.

O novih strankah na levici V Sloveniji po mnenju Novakove vlada prepričanje, da bodo nove stranke ali novi obrazi vse rešili. Meni, de je to, da se gradi na prepoznavnih obrazih brez programov, velika nevarnost. "Ta fenomen se je pojavil tudi na teh volitvah. Nastopala je cela paleta list, na zmagovalni strani pa sta bili le listi SDS in SLS+NSi, čeprav sta osvojili manj kot 50 odstotkov glasov."

O sodelovanju s SLS na parlamentarnih in lokalnih volitvah Novakova pravi, da je tokratno sodelovanje pokazalo možnosti in smiselnost povezovanja. Kako in v kolikšni meri bodo sodelovali v prihodnosti, sicer ni mogla napovedati, a po njenem mnenju to nikakor ni čas za združevanje obeh strank. "Za nami je uspešen evropski projekt, za naprej se bomo sproti odločali, seveda pa bodo imeli zadnjo besedo organi strank."

Stranki SDS je ne glede na nesoglasja z drugimi strankami in kljub pravnomočni obsodbi Janeza Janše po besedah predsednice NSi uspela mobilizirati svojo volilno bazo. "Tudi oni so v primerjavi s prejšnjimi evropskimi volitvami izgubili več kot 20 tisoč glasov," pravi in dodaja, da Slovenci radi podpiramo "žrtve", še posebej če smo nezadovoljni s trenutnimi razmerami. Kot je še dejala, je izvršilni odbor NSi sprejel sklep, da sodbe v zadevi Patria ne komentirajo.

V čem se NSi razlikuje od SDS? Glede razlike med njimi in stranko SDS pravi, da je najbolj očitna razlika v načinu delovanja, tako znotraj stranke kot tudi navzven. "V NSi razumemo stranko kot skupen projekt, ki temelji na vrednotah krščanske demokracije in programu. Pri kolegih v SDS je poleg programa najbolj v ospredju predsednik." Kot poudarja, želijo v NSi delovati povezovalno in vključevalno, v parlamentu pa se odločajo na podlagi argumentov, ne na podlagi ideoloških razlik in blokovske delitve. "Nedvomno pri nas vlada tudi več notranje demokracije," je dejala.

"To je skregano z zdravo pametjo" "Če se NSi v državnem zboru odloča na podlagi argumentov in ne na podlagi blokovske delitve ali ideologije, nas v javnosti nekateri desni mediji takoj označijo za levičarje," je dejala Novakova. Dodala je, da gredo pri tem v takšne absurde, da nekoga razglasijo za sodelavca levice, če se v javnosti samo pogovarja s kom, ki velja za levičarja. "Zame je bolj pomembno, kakšen človek je nekdo, kaj dela in misli, ali je pošten in verodostojen. Tako ravnam v vseh primerih in ne zgolj na političnem polju."

Kot še pravi, gre v omenjenih primerih za pomanjkanje politične kulture. "Namakajo nas, da smo levičarji, če čestitamo ministru ali ministrici, ki prihaja iz druge politične opcije. Ko se je naš poslanec samo pogovarjal z Gregorjem Virantom v jedilnici, je bilo to že izdajstvo. To je skregano z zdravo pametjo in presega normalne človeške odnose," je še dejala.