Petek,
16. 5. 2014,
15.32

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

seniorji

Petek, 16. 5. 2014, 15.32

8 let, 5 mesecev

Kako trmaste starostnike prepričati, da se bodo gibali

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Kljub vse več poudarkom pomena telesne vadbe tudi v starosti, je v Sloveniji med starejšimi to še vedno precej tabu tema.

Redna telesna vadba je eden najpomembnejših dejavnikov, ki ljudi tudi v starosti ohranja vitalne in aktivne. Kljub temu je v Sloveniji le 17 odstotkov starejših od 65 let, ki se redno, torej več kot dvakrat tedensko, posvečajo telesni vadbi. Večina teh je sicer telesno aktivnih že vse življenje, poudarja Vojko Strojnik s fakultete za šport.

Ključna težava pri spodbujanju starejših k telesni aktivnosti je torej, kako jih spodbuditi h gibanju. Strojnik poudarja, da pri nas ljudje še vedno zelo verjamejo in zaupajo zdravnikom, zato je njihova vloga zelo pomembna in bi morali prav oni ljudem pogosteje priporočiti, naj se gibajo.

Bodibilding za dedke in babice Telesna aktivnost v starosti je pomembna predvsem zaradi ohranjanja mišične mase in moči. "Po 50. letu se začne zmanjševanje mišične mase, po 60. letu se to pospeši, po 70. letu pa dirja navzdol," poudarja Strojnik in dodaja, da je le moč tista, ki nam tudi po 80. letu starosti omogoča, da se sploh še gibamo.

Strojnik starostnikom svetuje predvsem vadbo za mišično maso oziroma t. i. bodibilding, ki naj vključuje tudi uteži in gimnastične vaje z dodatnimi bremeni. S takšno vadbo se namreč sprožajo tudi hormonski odzivi, ki pomlajujejo organe.

Z gibanjem v mladosti nad srčne bolezni Čeprav za telesno aktivnost in zdrav življenjski slog ni nikoli prepozno, je vedno bolje, da se ga lotimo čim prej. Medtem ko z gibanjem v starosti skrbimo za mišično maso, s tem v mladosti skrbimo za zdravo srce.

Z rednimi aerobnimi vajami v mladosti in srednjih letih po Strojnikovih besedah lahko preprečimo ali vsaj nadzorujemo bolezni srca in ožilja, diabetes tipa dva ter druge metabolne bolezni. Preprečimo lahko tudi poškodbe, ki izvirajo iz degenerativnih sprememb kostnega sistema, ki so posledica slabih drž.

Telesno aktivnejši so tudi bolj spretni, manj utrudljivi in imajo boljši nadzor nad telesom, kar marsikdaj lahko prepreči akutne poškodbe, pravi Strojnik.

"Z vadbo ni treba pretiravati" Strojnik mladim in ljudem v srednji starosti priporoča vsaj 30 minut telesne vadbe dnevno, pri kateri se zadihamo in oznojimo. "Ni treba pretiravati, saj se je izkazalo, da je zmerna aktivnost dovolj," pravi Strojnik.

Dodaja še, da za zdrav življenjski slog ni dovolj gibanje, pomembna je tudi uravnotežena in zdrava hrana, polna vitaminov, rudnin in drugih zdravih snovi.