Petek, 5. 6. 2015, 12.23
8 let, 9 mesecev
Kako bo o prodaji Telekoma Slovenije glasovala vlada?
Nadzorni svet SDH je v četrtek sklenil, do bo imela o prodaji Telekoma Slovenije zadnjo besedo vlada. Podlaga za takšno odločitev je v zakonu o gospodarskih družbah, ki za tak primer določa, da mora skupščina zasedati čim prej, najpozneje pa v dveh mesecih.
V primeru Telekoma bi se moral sklic skupščine zgoditi v nekaj dneh. Prihodnjo sredo namreč poteče rok, do katerega je edini preostali kandidat, britanski sklad Cinven, pripravljen čakati s ponudbo za nakup največjega domačega telekomunikacijskega operaterja.
Seja vlade je v tem trenutku predvidena za prihodnji petek. Na vlado smo poslali vprašanja, ali se bodo zaradi roka, ki ga je postavil Cinven, ministri srečali že pred tem, odgovore še pričakujemo.
"Ni posebnega razloga, da bi vlada v primeru Telekoma odločala drugače, kot ji nalagata zakon in poslovnik. Vlada se bo odločala kot državni organ," ureditev glasovanja, ki prihodnji teden čaka vlado, komentira pravnik Rajko Pirnat. Edina razlika v primerjavi z običajnimi sejami vlade je v tem, da mora biti ta seja sklicana kot seja skupščine SDH in ne kot seja državnega organa, dodaja Pirnat.
Septembra lani je tako vlada na dopisni seji potrdila seznam evropskih komisarjev, na katerem je bila tudi Alenka Bratušek, čeprav je proti potrditvi seznama glasovalo šest ministrov, za pa pet. Glasove vzdržanih ministrov in tistih, ki jih ni bilo, so namreč prišteli h glasovom za.
"Sam sem do tega kritičen. Zakon namreč zahteva, da je odločitev sprejeta, če je na seji navzoča večina članov in sprejema odločitve z večino glasov vseh članov. Menim, da na dopisni seji ni mogoče glasovati tako, da bi se vzdržani šteli kot glas za. Izhodišče, da je treba biti aktivno proti, zato po moje ni ustrezno," o pravni ureditvi pravi Pirnat in dodaja, da na sejah vlade v zadnjem času ravnajo tako, da štejejo, ali je bila večina članov aktivno za sprejem neke odločitve.