Torek,
30. 7. 2013,
10.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 30. 7. 2013, 10.06

8 let, 7 mesecev

Je minister Gantar denar za hišo hospic neupravičeno dodelil bolnišnici Sežana?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovensko društvo hospic je v odprtem pismu prosilo javnost, naj podpre ohranitev edinega tovrstnega programa v Sloveniji za spremljanje umirajočih.

V društvu hospic se sklicujejo na navedbe časopisa Dnevnik, ki je poročal, da naj bi ministrstvo za zdravje sredstva, ki so bila namenjena hiši hospic v višini 478.416,52 evrov na leto za zdravstveni del oskrbe, kar dve leti zaporedoma dodeljevalo sežanski bolnišnici.

Minister Tomaž Gantar naj bi pri tem vedel, da sredstva ne bodo namenjena hiši hospic, niti paliativni oskrbi umirajočih.

Združitev s sežansko bolnišnico je predlagal prejšnji minister Marušič Kot pojasnjujejo, so se v društvu hospic leta 2009 in 2010 z ministrstvom za zdravje in ministrstvom za delo dogovarjali o možnosti financiranja hiše hospic kot povsem nove oblike oskrbe umirajočih in njihovih svojcev pri nas.

Takratni minister za zdravje, Dorjan Marušič, je podal predlog, naj se zdravstveni del hiše hospic organizira kot dislocirana enota sežanske bolnišnice. Kot pojasnjujejo v hospicu, se s tako rešitvijo niso strinjali, saj se zavzemajo za avtonomen program paliativne oskrbe.

Leta 2010 so bila za reševanje programa hiše hospic določena sredstva v višini 519.424,64 evrov, ki bi jih hiša prejela po sklenitvi sporazuma o sodelovanju s sežansko bolnišnico. A ker "zaradi popolnoma nezdružljivih pristopov in razhajajočih se pogledov na vsebino programa do sklenitve dogovora s sežansko bolnišnico nikoli ni prišlo, hiša hospic ni nikoli prejela navedenih sredstev", pravijo v hospicu.

"Od odgovornih institucij pričakujemo predvsem podelitev koncesije ter s tem statusno ureditev hiše in ureditev financiranja ter možnost, da bi hiša hospic postala izobraževalni in razvojni center na področju oskrbe umirajočih," so še zapisali.

Ministrstvo za zdravje: Sredstva smo le prestrukturirali Kot so pojasnili na ministrstvu za zdravje, se že od leta 2010 trudijo, da bi začasno, do podelitve koncesije, uredili financiranje programa hospic. "Ta naj bi se sprva izvajal prek Bolnišnice Sežana, saj hiša hospic nima ustreznih dovoljenj za izvajanje zdravstvene dejavnosti. Žal med obema izvajalcema ni prišlo do konkretnega dogovora, razlogov za to je več in so vsebinske narave." Kot pojasnjujejo, je bilo v letu 2011 za leto 2010 Bolnišnici Sežana namenjenih 530 tisoč evrov, vendar pa ta sredstva niso rezervirana za izvajalca, temveč so namenjena zdravstvenim programom v navedenem letu.

"Če bi se program začel izvajati, kot je bilo načrtovano, bi s prihodnjim letom, to je leta 2012 , in naprej to postal redni program. Ker do dogovora med SB-jem Sežana in hišo hospic ni prišlo, so ta sredstva namenili za zdravstvene programe, kjer je bila za to izkazana največja potreba za zdravljenje pacientov. Zato ni mogoče sklepati, da so bila finančna sredstva hiši hospic odvzeta."

Ministrstvo: Očitki so zlonamerni in zavajajoči V splošnem dogovoru za letošnje leto so, pravijo na ministrstvu, ponovno zagotovili dodatna sredstva v višini 108.378 evrov za program dela hiše hospic, dokler ta ne pridobi koncesije ministrstva za delo. "Ministrstvo za zdravje je podprlo tudi ponujeno možnost za financiranje hiše hospic prek doma starejših občanov v Kranjski Gori, vendar je tudi to možnost zavrnila. V nadaljevanju je v letošnjem letu ministrstvo za zdravje podprlo edino za hišo hospic sprejemljivo sodelovanje s Kirurgijo Bitenc in šele naknadno smo bili obveščeni, da na podlagi omenjene pogodbe Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije delovanja hiše hospic ne bo financiral. Razlog naj bi bil, da ta nima dovoljenja za opravljanje zdravstvene dejavnosti.

Očitki ministrstvu za zdravje o proračunski telovadbi in izogibanju prizadevanja za ureditev začasnega financiranja hiše hospic do dodelitve koncesije s strani ministrstva za delo so zlonamerni in zavajajoči. Ministrstvo za zdravje je ves čas skušalo najti ustrezno rešitev, saj se zaveda pomena dejavnosti hiše hospic. Na odločitev ZZZS-ja, da na podlagi pogodbe k financiranju ne pristopi, ministrstvo za zdravje ne more vplivati," še pravijo na ministrstvu.