Ponedeljek,
10. 8. 2015,
8.56

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Patria zastaranje

Ponedeljek, 10. 8. 2015, 8.56

8 let, 9 mesecev

Janša na Twiterju: To pa je pravna država!!! Niti tega sodniki ne vedo, kdaj kak postopek zastara.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Tako se je na dejstvo, da sodišče še ni odločilo, kdaj zadeva Patria zastara, na Twiterju odzval predsednik SDS Janez Janša. Današnji dan nekateri omenjajo kot rok za zastaranje v zadevi Patria.

Potem ko je ustavno sodišče aprila razveljavilo obsodilne sodbe Janeza Janše, Toneta Krkoviča in Ivana Črnkoviča v zadevi Patria, mora okrajna sodnica Tanja Lombar Jenko najprej sprejeti odločitev o tem, ali bo zadeva Patria zastarala. Lombar Jenkova je spis v reševanje dobila po tem, ko je ustavno sodišče sodbo nižjih sodišč razveljavilo in jo vrnilo v ponovno presojo na okrajno sodišče. Sodnica lahko obtožni predlog v zadevi Patria tudi zavrže.

Različni zastaralni roki Ker naj bi bilo očitano dejanje storjeno v obdobju, ko je veljal še stari kazenski zakonik, torej leta 2005, bi moralo sodišče upoštevati stari kazenski zakonik, ki določa, da zadeva zastara po desetih letih, torej v teh dneh. Če bo zadeva zastarala letos, bo to za obdolžene v različnih obdobjih, saj naj bi tudi po obtožnem predlogu kazniva dejanja storili časovno različno. Janši bi zadeva zastarala med današnjim dnem in 22. avgustom, ko naj bi v tem času pred desetimi leti od Jožeta Zagožna za SDS sprejel obljubo plačila provizije od posla z osemkolesniki.

Črnkovič naj bi kazniva dejanja storil 3. septembra, ko naj bi Zagožnu, Tonetu Krkoviču in za stranko SDS obljubil delež dobička, ki bi ga njegovo podjetje Rotis ustvarilo v poslu z oklepniki.

Krkovič pa naj bi kaznivo dejanje storil neugotovljenega dne po 3. septembru, ko naj bi bil seznanjen in s tem sprejel obljubo o deležu dobička Rotisa.

Novi zakon, ki je začel veljati novembra 2008, pa določa, da zastaralni rok začne teči dve leti po pravnomočnosti sodbe, tako da bi primer zastaral aprila 2017.