Sreda, 23. 7. 2014, 13.20
11 mesecev, 1 teden
Inštitut za kriminologijo: Spodkopavanje sodstva je skrb zbujajoče
Skrb vzbujajoče se jim zdi, da se v "sistematično spodkopavanje" sodstva vključujejo nekateri pravniki, zato k odzivu pozivajo posameznike in ustanove, tudi najvišje predstavnike države.
Pod sporočilo za javnost se je podpisalo 11 raziskovalcev Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, med njimi Dragan Petrovec, Ljubo Bavcon, Renata Salecl in Alenka Šelih, opozarjajo pa "na resen problem nižanja standardov javne razprave, ki občasno prehaja v rušenje temeljev državnosti".
"Nedopustno je, da pri tem oni sami in njihovi somišljeniki javno napovedo 'uporabo vseh sredstev', pri čemer to v praksi pomeni tudi medijsko in drugo diskvalifikacijo konkretnih tožilcev in sodnikov, celo njihovih družinskih članov in prednikov, ki so v postopku odločali, ali bodo v prihodnosti potencialno še odločali o zadevi," so zapisali.
Še posebej skrb vzbujajoče pa je, dodajajo, da se "v sistematično spodkopavanje tretje veje oblasti naše države vključujejo nekateri pravniki, ki jim je že od samega začetka jasno, da je neki politik nedolžen, ves postopek pa zarota državnih tožilcev in sodnikov, ki jim je ta zadeva dodeljena v reševanje".
"Visoki državni funkcionarji obeh drugih vej oblasti, pravni strokovnjaki, ki se oglašajo v javnosti, in ugledni novinarji ter uredniki lahko tukaj naredijo veliko z lastnim zgledom," so prepričani. Ob tem pojasnjujejo, da je na ustavi in zakonih temelječe in od političnih pritiskov neodvisno delo državnih tožilcev in sodnikov temeljni interes državljanov.
V sporočilu so še zapisali, da je soglasje glede nujnosti odprte javne razprave o vseh pomembnih družbenih vprašanjih pomemben temelj delovanja demokratične države. A moderna država lahko uspešno deluje le, če se njeni pripadniki trudijo razpravljati na ravni razumske izmenjave stališč, tudi o delu slovenskega pravosodnega sistema, ki ga je prav gotovo treba vseskozi izboljševati, so dodali.