Nedelja, 3. 7. 2011, 13.54
8 let, 7 mesecev
Goršek: Zamenjava državnih simbolov na Škofijah simbolno zaznamovala našo državo
Mejni prehod Škofije je bil namreč v času desetdnevne osamosvojitvene vojne eno osrednjih bojišč, Goršek pa je v svojem nagovoru sicer ugotavljal, da se včasih zdi, da se na zasluge milice, TO in slovenskega naroda kot celote pozablja.
"Danes, ko se spominjamo vloge miličnikov pri osamosvojitveni vojni, lahko s čisto vestjo in odprtim srcem izkažemo čast tistim, ki so krojili našo prihodnost. Ni ga junaka na tem svetu, ki bi mogel oskruniti spomin nanje in ni ga časa, ki bi lahko izbrisal hvaležnost za njihovo žrtev," je poudaril prvi mož policije.
Primorske ni obšla nobena vojna, je še spomnil Goršek, spopadi med vojno za Slovenijo pa so zajeli obmejni pas vse od Fernetičev mimo Škofij do Lazareta.
20 let kasneje so policijo po Gorškovi oceni "dvignili na nivo zrele, odgovorne in odprte organizacije, ki se lahko uspešno postavi ob bok kateri koli evropski policiji".
Policijski veterani zato protestirajo proti "poskusom enostranskega tolmačenja dogodkov na Škofijah", s katerimi se, tako Štefe, poskuša omajati takratno vlogo milice.
Slovesnosti s kulturnim programom so se med drugimi udeležili vodja kabineta koprskega župana Tomaž Gantar, vodja tržaške mejne policije Manuela De Giorgi ter poslanec v DZ Marijan Križman.