V primeru, da bo za kontracepcijske tablete treba doplačevati, lahko pride do porasta najstniških nosečnosti, opozarjajo ginekologi z UKC Ljubljana.
Ginekologi Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so skeptični so novega sistema razvrščanja hormonske kontracepcije, ki se obeta septembra. Po besedah strokovnega direktorja ginekološke klinike Adolfa Lukanoviča se ne strinjajo, da se varčuje ravno pri kontracepciji.
Na dolgi rok se lahko poslabša reproduktivno zdravje Slovenk
Poudaril je, da pogajanja s farmacevtsko industrijo niso v domeni zdravnikov, pač pa da lahko ginekologi glede na parametre in tudi klinično prakso povedo, da je to zanje sporno. "Če je kje slovensko zdravstvo imelo dobro hipoteko in iztočnico, je to na področju reproduktivne medicine. Težko razumem, da bi enostransko zaradi ekonomskih razlogov prešli ta dejstva."
Po njegovem mnenju se lahko zaradi takšnih sprememb na dolgi rok poslabša reproduktivno zdravje Slovenk. Pojasnil je, da bo zadevo 21. junija obravnaval tudi razširjeni strokovni kolegij za ginekologijo in porodništvo. Lukanovič upa, da bodo lahko storili določene korake v smeri pravic žensk v Sloveniji.
Mladoletne nosečnice bolj ogrožene
Predstojnica oddelka za perinatologijo ginekološke klinike Tanja Premru Sršen je opozorila na možnost pojava problematike najstniških nosečnosti, če bo za kontracepcijske tablete treba doplačevati. Kot je dejala, se v Sloveniji sploh ne zavedamo, kaj so to najstniške nosečnosti, saj je pri nas nosečih najstnic manj kot odstotek.
Opozorila je, da imajo ženske, ki so noseče pred 20 letom, veliko večje tveganje za prezgodnji porod, hipertenzivne bolezni v nosečnosti in krvavitve v porodu, torej vse tisto, kar najbolj ogroža ženske v nosečnosti in povečuje maternalno umrljivost.
Izrazila je veselje, da se je dolgoletno delo na področju reproduktivnega zdravja ter izobraževanja mladostnikov in mladostnic o uporabi kontracepcije ter varni spolnosti v Sloveniji obrestovalo in upa, da ne bodo šli v zgodbo, kot jo ima Anglija, samo zato, da bi privarčevali nekaj evrov.
Pinter: Ne razumem, zakaj bi bil ta sistem dober
Bojana Pinter iz oddelka za reprodukcijo ginekološke klinike pa je opozorila, da večji del deklet, ki zanosijo kot mladostnice, potem splavi, kar pomeni, da je nosečnost v mladostniškem obdobju večinoma neželena in tudi nenačrtovana. Pinterjeva ne razume, zakaj bi ta sistem v Sloveniji, ki se je izkazal za izjemno dobrega in uspešnega, krnili.
Zaskrbljenost nad novim sistemom razvrščanja hormonske kontracepcije so izrazili tudi v Združenju ambulantnih ginekologov. Bojijo se, da bodo ženske morale doplačevati kontracepcijo in jo bodo posledično opuščale. Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije očitke zavračajo. Pričakujejo, da bo farmacevtska industrija spustila cene in da kontracepcije ne bo treba doplačevati. Ozadje zgodbe vidijo v pritiskih farmacevtske industrije.