Sobota,
10. 9. 2011,
13.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Samo Fakin zdravstvo

Sobota, 10. 9. 2011, 13.51

8 let, 7 mesecev

Fakin: Nadgradnja zdravstva je še vedno v obliki, kot bi jo zapisal avtor pravljic Andersen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Direktor zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) Samo Fakin je prepričan, da rezerve v bolnišnicah še zdaleč niso izčrpane, še bolj pa, da na ZZZS niso del problema slovenskega zdravstva.

Kot je prvi mož ZZZS Fakin v pogovoru za Dnevnikov Objektiv dejal glede zdravstvene blagajne, ki je v težavah že nekaj let, prilivi ne dosegajo potreb in želja v zdravstvenem sistemu, rezanje cen pa je po njegovem mnenju pritisk, da bi poskrbeli za sistemske spremembe. "Spremeniti le nekaj členov v obstoječi zakonodaji" "Zanje ni treba pisati povsem nove zakonodaje oziroma nadgradnje zdravstva. Spremeniti je treba le nekaj členov v obstoječi zakonodaji. Žal je tudi predlagana nadgradnja zdravstva do leta 2020 še vedno v obliki, kot bi jo zapisal avtor pravljic H. C. Andersen," meni Fakin. Fakin: Če bi ravnali modreje, bi bilo denarja več Kar je zapisano in se sliši lepo, bo treba še izvedbeno doreči in uveljaviti, pravi in dodaja, da če bi prišel sam na dan s strateškim dokumentom, ki bi bil dodelan le do te mere objavljena nadgradnja, bi ga na naslednji seji skupščine ZZZS verjetno nagnali. Fakin je prepričan, da če bi z denarjem v zdravstvu modreje ravnali, bi blagajna zdaj imela za 50 milijonov evrov denarja več.

V zvezi z varčevanjem je Fakin dejal, da so na ZZZS našteli že dovolj rezerv. Strinja pa se, da bi morale zavarovalnice zaradi prihrankov na račun varčevalnih ukrepov znižati premije. S predlaganimi različicami, ki prinašajo dvig prispevne stopnje ali obvezno participacijo, se ne strinja. Strinjal pa bi se z možnostjo, da se znova ustanovi hčerinsko družbo ZZZS, kakršna je bila nekoč Vzajemna.

"Za Slovenijo so le še Romuni, Poljaki in Turki" Ne verjame v to, da so bolnišnice večje rezerve že počrpali, ker so v zadnjih letih za tri odstotke povečale število zaposlenih. V Sloveniji smo zapisali, da se število zaposlenih v javnem sektorju zmanjša letno za en odstotek, pa so se tega držali le redki direktorji bolnišnic. Na Hrvaškem imajo na primer zakon, da morajo zdravniki pri 65 letih v pokoj, pri nas pa delajo tudi zdravniki, starejši od 70 let.

Po številu zdravnikov so za Slovenijo, ki ima 2,4 zdravnika na tisoč prebivalcev, res le še Romuni, Poljaki in Turki, pravi Fakin in dodaja, da ima najvišje število zdravnikov (šest) na tisoč prebivalcev Grčija, ki ima s svojim zdravstvom resne težave. Za fakina je namreč temeljno vprašanje, ali obstaja korelacija med številom zdravnikov in zdravjem prebivalstva.